най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
2024 година се оказва ключова за туристическите компании. Причината е изминалото лято, пълно със спортни събития, чиято публика заема местата по трибуните, за да види най-доброто, което градовете домакини по света могат да предложат. Париж става най-търсеният град през 2024, като резервациите около Олимпийските игри са се увеличили с 62% в сравнение със същите дати през 2023 г., а европейското първенство по футбол допринася за 60% увеличение на резервациите за Германия.
За тези, които искат да надградят върху тази инерция е ясно, че успехът в туризма и пътуванията се определя от запомнящи се преживявания. Има няколко открояващи се тенденции в туристическата индустрия - като устойчивост, персонализиране, второстепенни дестинации, „свободно-бизнес време“ (бизнес + свободно време) и технологии – всички те водят до положителна промяна.
1. Устойчив и регенеративен туризъм: от желан до необходим
Клиентите са все по-наясно за значението на намаляването на техния въглероден отпечатък и разбират разликата между истинския ангажимент и грийнуошинг. Най-успешните туристически марки трябва да мислят отвъд минималното екологично съответствие да възприемат регенеративни практики, които активно подобряват дестинациите.
Страни като Словения и Коста Рика демонстрират как регенеративният туризъм може да се превърне диференциатор. Хотелите и туроператорите, които следват този модел, могат да се радват на по-висока удовлетвореност на гостите и да повишат повтарящите се резервации, особено сред пътници с висока стойност.
2. Приемането на AI и персонализиране
Маркетолозите са твърде наясно с това как изкуственият интелект (AI) фундаментално прекроява изживяването на клиентите, а за туристическите марки вече има изцяло нов начин да разбират и обслужват своите клиенти. 73% от пътуващите казват, че вече са, или биха се заинтересували да използват AI, за да планират ваканциите си. Но най-ефективните приложения надхвърлят препоръките и помагат за създаване на наистина персонализирани пътувания, които предвиждат и се адаптират към нуждите на пътниците в реално време.
В крайна сметка туристическите марки трябва да използват AI, за да подобрят, вместо да заменят човешките взаимодействия.
3. Второстепенни дестинации
Нарастването на вторичните дестинации представлява повече от реакция на прекомерния туризъм – то сигнализира за фундаментална промяна в начина, по който пътуващите търсят автентичност и уникални преживявания. Привлекателността на второстепенните дестинации нараства и 63% от пътуващите казват, че е вероятно да посетят необичайна дестинация при следващото си пътуване. За туристическите марки тази тенденция предлага възможности за разработване на уникални стойностни предложения, съсредоточени върху изключителност и автентичност.
4. Свободно време и дигитално номадство
Бизнес пътуванията заемат челно място в дневния ред през 2025 г., като 46% от фирмите в Европа, Близкия изток и Африка планират да увеличат този вид пътувания. С тази нарастваща популярност ще продължи да се вижда размиване на пътуванията по работа и развлечение –„bleisure“ – създаване на нови възможности за индустрията. Тази промяна надхвърля добавянето на дни за почивка към бизнес пътуванията – това представлява фундаментална промяна в начина, по който хората интегрират пътуването с работата и начина на живот.
Чрез осигуряване на безпроблемен преход между работа и свободно време, заедно със смислени връзки с местните общности, марките ще обслужват тази нова категория пътници.
5. Технологично безпроблемно пътуване
Технологията позволява безпрецедентни нива на интеграция на пътуването, от планиране до помощ след пътуване за отстраняване проблеми, като същевременно засилва емоционалните аспекти на пътуването.
Биометричните данни и Интернет на нещата (IoT) позволяват на летищните и туристическите марки да създават безконтактни пътувания, докато мобилната технология кара хотелите да премахнат традиционните процеси на настаняване. Необходим е баланс, когато марките позиционират технологията като средство за по-добри изживявания без да заместват самото преживяване.
6. Силата на запомнящите се преживявания при пътуване
В силно конкурентната туристическа индустрия запомнянето е определящият фактор, който разделя успешните марки от останалите. Най-запомнящите се туристически марки са тези, които създават дълбоки емоционални връзки, за да се вградят в дългосрочните спомени на пътниците. През 2025 г. това ще изисква повече от просто предоставяне на качествени услуги – това ще изисква създаване на уникални и емоционално ангажиращи преживявания, които резонират с потребителите.
Разказването на истории трябва да отразява уникалните атрибути, култура и история на дестинацията, като дава на пътниците причина да помнят и споделят преживяванията си дълго след като се върнат у дома. Туристическите марки трябва да мислят отвъд визуалните ефекти, за да създадат мултисензорни изживявания, включващи звуци, вкусове, текстури и дори аромати, които определят дестинацията. Ангажирането на множество сетива помага за запечатването на спомените в съзнанието на пътешественика, увеличавайки припомнянето и препоръкате.
Успехът в туристическия пейзаж на 2025 г. изисква подход, който интегрира тези тенденции в преживявания.