Метавселената – големи инвестиции, малко посетители

Данни за посещенията на някои от платформите за метавселена показват разочароващи резултати.

от Redlink
Метавселената – големи инвестиции, малко посетители

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Въпреки усещането за неизбежност, с което някои от нейните привърженици обичат да говорят за метавселената, тя може да бъде празно място – нови данни показват, че някои от платформите, които са привлекли огромни количества инвеститорско вълнение (и пари), все още са доста празни.

Както Decentraland, така и The Sandbox, две платформи за метавселена, в момента дори нямат за цел да привличат големи пари, защото вече са натрупали купища пари с обещанието, че ще бъдат в челните редици на следващото „голямо нещо“, което е метавселената.

Но следващото голямо нещо просто засега не е тук, тъй като много хора все още не са съвсем сигурни какво означава метавселената. Има много върху какво да помислят онези, които радостно обединяват идеите на метавселената с web3. Тези разочароващи числа трябва да кажат, че потенциалният интерес към виртуални светове, подобни на видеоигри, не е същият като интереса към блокчейн технологиите. Трябва много точно да се разграничава едното от другото и за какво точно става въпрос.

Някои марки вече взаимодействат с тези платформи, но до голяма степен в капацитет за тестване. При сегашното състояние на нещата не е ясно дали метавселената ще бъде място за брандовете, където те да се появяват в рекламен контекст или като на масов пазар.

Нови данни от агрегатора DappRadar, публикувани от CoinDesk установяват, че The Sandbox и Decentraland, всеки от които се оценява на над милиард долара, публикуват някои доста разочароващи ежедневни числа за „активен потребител“. За период от 24 часа първият е имал 522 активни потребители, докато вторият е имал 38.

Струва си да се има предвид, че определението на DappRadar за „активни потребители“ се различава от това, използвано от платформите на социалните медии, тъй като то брои само хора, които търгуват с токени в платформите. Това означава, че пропуска хората, които просто влизат, за да чатят или да си взаимодействат, но не непременно да купуват и продават токени.

Въпреки това, лошите потребителски данни имат негативен смисъл и съчетани с числата, идващи от Meta. В дълга публикация на New York Times, посветена на промените в Meta се съобщава, че ръководителят на метавселената на компанията е изразил разочарование от това колко малко служители използват водещия продукт Horizon Worlds. „Простата истина е, че ако ние не го обичаме, как можем да очакваме нашите потребители да го харесат?“ казва Вишал Шах, вицепрезидент Metaverse, в съобщение до служителите.

В отговор на съобщенията за ниски числа, Decentraland казва, че средният дневен брой потребители на платформата е 8000. Въпреки това, друга независима платформа, измерваща уникалните посещения, показва средно 6999 потребители всеки ден.

The Sandbox също оспорва числата. В коментари за CoinDesk, съоснователят Артър Мадрид твърди: „Представете си, че проследявате само броя на хората, които плащат за нещо на каса в мола. Това не означава, че там няма много посетители.“ Което изглежда предполага, че според него магазините не оценяват резултатите си по продажбите.

На фона на мрачни прогнози за това как фейсбук „умира“, а инстаграм „залязва“, изгряващата метавселена изглежда няма с какво да се похвали засега. Бъдещето ще покаже какво ще изберат потребителите.