най-четени

eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
След завръщането на президента Тръмп, геополитическото напрежение се засилва и европейските купувачи искат да подкрепят продукти от собствения си континент. Три примера от европейския пазар подкрепят това наблюдение:
Датският гигант за търговия на дребно Salling Group въвежда нова система за етикетиране в своите магазини Bilka, føtex и Netto. От този месец електронните етикети с цени ще включват малка звезда, обозначаваща европейски марки. Компанията подчертава, че докато те ще продължат да продават продукти от цял свят, звездата просто предлага „допълнителна услуга за клиенти, които желаят да купуват продукти от европейски марки“.
Създадена на 16 февруари 2025 г., общността на Reddit r/BuyFromEU вече има над 122 000 членове, посветени на подкрепата за стоки и услуги, произведени в Европа. Форумът служи като център за потребители, които искат да открият местно произведени мода, технологии и храни, като солидарността с Украйна играе важна роля, заедно със съпротивата срещу политиките на администрацията на Тръмп.
Не е изненадващо, предвид ролята на Илон Мъск в новото правителство на САЩ, че автомобилният сектор също е засегнат. През януари 2025 г. Volkswagen ID.4 изпреварва Model Y на Tesla и се превръща в най-продаваното електрическо превозно средство в Европа, като регистрациите скачат със 195%. Докато част от спада на продажбите на Tesla с 46% може да се дължи на очакването на нов модел, анализаторите също така посочват „намаляващата популярност на Tesla в Европа като цяло“. Европейските производители се възползват от това настроение, като ID.7 на Volkswagen си осигурява трето място, а Enyaq на Skoda допълва петте най-продавани електромобила.
За марките тази регионализация представлява както предизвикателство, така и възможност. Нарастването на лоялността към европейските марки изисква стратегическо преосмисляне на начина, по който компаниите комуникират своето наследство и историята на веригата си за доставки. Освен обикновеното етикетиране на страната на произход, марките с европейски корени трябва да обмислят да превърнат своите континентални акредитиви в по-видна част от тяхната идентичност, като същевременно избягват националистически нюанси, които биха могли да отчуждят различни пазари. Междувременно неевропейските марки са изправени пред критично решение: да се адаптират чрез локализиране на производството и наблягане на европейската заетост, или да удвоят автентичната си история на произход със завладяващи стойностни предложения, които надхвърлят географските граници.
От решаващо значение е, че всички марки, опериращи в Европа (и по подобен начин в Мексико, Канада и другаде), трябва да признаят, че тази промяна на предпочитанията не е просто националистическа, а отразява интуитивна емоционална реакция на геополитическите катаклизми и внезапния преход от дългогодишен съюз към очевидна опозиция – където всяка покупка се превръща в шанс за потребителите да изразят своята солидарност, неподчинение и решителност да защитят своя суверенитет.