Говори журито на творческия конкурс ФАРА 2024

Членовете не творческото жури споделят впечатленията си за нивото на заявките в конкурса, конкуренцията в категориите, личните си критерии за висока оценка и кои са личните им фаворити тази година

от Redlink
Говори журито на творческия конкурс ФАРА 2024

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Най-големият фестивал на комуникационната индустрия у нас – ФАРА, се проведе между 6 и 8 юни в Международния конгресен център в гр. Бургас и обедини в себе си конкурс на комуникационни идеи и лекционен панел с участието на уважавани международни лектори. Тази година организаторите от БАКА отчитат близо 40% увеличение в подадените заявки спрямо миналогодишно издание на Фестивала, със значителен интерес към категориите на секции Storytelling & Filmcraft, Tactics в Творческия конкурс. ФАРА 2024 присъди общо 90 награди на български агенции за работата им, създадена за българския пазар: 15 златни награди, 24 сребърни и 51 бронзови отличия. С наградата Grand Prix бе отличена кампанията „ул. Георги Николов“ на агенция Noble Graphics за Фондация „Документалистите“. Кампанията бе отличена и с 2 златни награди в категориите Ambient & Guerilla Marketing и КАМПАНИЯ/Социална, медийна, политическа. Голямата награда ,,Творческа агенция на годината" в Творческия конкурс на ФАРА 2024 спечелиха Human, на които журито на Творческия конкурс на ФАРА 2024 присъди общо 2 златни, 6 сребърни, 10 бронзови отличия и 8 номинации.

След обявяването на победителите в творческия конкурс на ФАРА 2024, redlink.bg се обърна към членовете на журито на творческия конкурс на Фестивала тази година, с молба да споделят впечатленията си от нивото на заявките и конкуренцията в отделните категории тази година. Помолихме ги и да споделят и личните си фаворити сред участващите кампании и собствените си критериите си за висока оценка. Ето какво казаха те:

Как определяте нивото на заявките в творческия конкурс на ФАРА 2024?

Антоанета Мечанова независим експерт и гост лектор на Фестивала, основател на La Maison Hush Hush:Заслужаващи внимание от пазарите извън България.

Боби Петров, Creative & Strategy Director, All Channels Group:Макар да бях част от журито за първи път, посещавам фестивалът от над 10 години. Всеки път намирам заявки и проекти, реализирани от колеги, за които си казвам “Ех, защо не съм го направил аз това”. Тази година обаче подобни проекти бяха по-скоро преобладаващи. Имам чувството, че за пръв път виждам не просто много добри идеи, а идеи изпълнени по брилянтен начин – от вниманието към детайла, през избраните техники до оформянето на крайния резултат . Или както често чувах от колегите в журито “Craft-ът тази година е на високо ниво”.

Вяра Бояджиева, илюстратор, независим експерт: „За пръв път участвам на ФАРА като жури, но съдейки по наградените проекти от миналата година, смея да твърдя, че тази година нивото беше значително по-високо.

Георги Тошев, журналист и продуцент, независим експерт: „Тази година имаше добри идеи, реализирани професионално , с вкус. В повечето заявки личеше авторския почерк на създателите, а не заемки от познати световни образци.“

проф. д-р Николай Младенов, зам - ректор НХА, независим експерт: „Повечето не са над средното ниво“

Самуил Петканов, публицист и сатирик, независим експерт: „Градиращо спрямо предишни години.

Христо Пенев, дизайнер и продуцент на изображения и анимации за реклама,независим експерт: „Кинематографията и озвучаване са на много високо световно ниво.“

Коя беше най-конкурентната категория на творческия конкурс на ФАРА‘24 според Вас?

Антоанета Мечанова: „Кампания.

Боби Петров:Трудно ми е да отговоря категорично на този въпрос. По време на журирането доста дискусии имахме в категориите от секция Craft, защото както и по-горе посочих, това бяха изключително добри заявки, изпълнени по изключително прецизен и впечатляващ начин.

Вяра Бояджиева: „Трудно ми е да преценя, но може би Brand Activation/ Ambient & Guerrilla Marketing

Георги Тошев:Мисля, че не беше само една. Поне в три категории имаше силни заявки, умни дискусии и най-добрите победиха.“

Самуил Петканов: „Правилата на ФАРА са такива, че в една категория може да има много заявки със злато или нито една, така че е трудно да се каже, че самите категории са конкурентни. Конкуренцията е накрая - между агенциите и рекламодателите за общото им добро представяне през годината

Христо Пенев:Не мога да определя такава“.

Какъв е Вашият ключов личен критерий за висока оценка на заявка и защо?

Антоанета Мечанова: „Солиден «insight» + творческа идея, която е директна и лесна за разбиране + която е изпълнена по начин, който ни кара да спрем. Нашата работа е да правим сложните неща прости и простите неща, ангажиращи/забавни. И ако успеем да направим всичко това в контекста на важни каузи, всички тези дълги часове на «back and fourth» най-накрая си заслужават.“

Боби Петров: „За мен винаги водещо е не просто да имаш добра хрумка, добра идея, “добър криейтив”, а да знаеш защо го правиш - какви са нуждите както на клиента, така и на хората, които ще видят кампанията като потребители. Или казано по по-простичък начин – стратегията за мен е толкова важна, колкото и самата идея.“

Вяра Бояджиева: „Важно е за мен заявката да бъде въздействаща, да бъде разказвателна. А когато е непретенциозна и всъщност реализирана "простичко", тогава съм най-впечатлена. Защото "простичкото" е много трудно.“

Георги Тошев: „Да вълнува, да въздейства, да постига целите на кампанията/продукта/стоката. Да има визуална култура, вкус и мярка при реализацията“.

проф. д-р Николай Младенов: „Добрата идея, която след създаването на рекламата е останала жива и видима.Защото тя ще се запомни от публиката, която ще се чувства умна, понеже я е разбрала.“

Олга Стойчева, Творчески директор, The Smarts: „На първо място – ако ми се иска аз да бях измислила дадена идея или кампания, значи трябва да я оценя високо – тези идеи ме вдъхновяват и мотивират да скачам по-смело и по-високо в собствената си работа, а това трябва и да е основна цел на фестивала.“

Самуил Петканов: „Всяка заявка е специфична и няма как да има ключов личен критерий за висока оценка. Комбинацията от креативната идея, изпълнението ѝ в избрания канал, оригиналността, навременността, смелостта да се направи нещо нетипично за ситуацията, всички допринасят за това една работа да бъде приета за изключителна или просто да бъде добре свършена работа“.

Христо Пенев: „Нова, невиждана идея или крафт. От друга страна, качеството на кейса дори и „опаковка“ на заявката може много да повлияе на оценката.“

Кой е Вашият личен фаворит? И защо?

Антоанета Мечанова: „Имам няколко:
- The Grand Prix – преименуването на улицата – перфектен пример как нашата индустрия може да въздейства на обществото в положителна посока. Проникновени, грижовни, ангажиращи в разговор – по-голям от самата марка/продукт.
- The First Lap – перфектен пример за това, че добрите идеи нямат граници и автентичната емоция е суперсила, която трябва да се използва с респект, искреност…и умение за разказване на истории!
- "Изоставен" за Фантастико – прекрасен пример за това как простото човешко прозрение, видяно през обектива на талантлив творчески ум и изпълнено с безупречно внимание към най-малкия детайл, може да превърне всяка тема в ангажиращ разговор,“

Боби Петров: „Моят фаворит категорично беше кампанията “Улица Георги Николов” на колегите от Noble Graphics. От момента, в който тази кампания влезе в медиите, знаех, че ще вземе Grand Prix на фестивала. Рекламата не продава настояще, не дълбае в проблеми, а търси възможно бъдеще, в което хората се припознават – т.е. по-добро бъдеще. Тази кампания прави точно това – не критикува, а дава посока, в която всички искаме да вървим.“

Вяра Бояджиева: „Улица „Георги Николов“ е моят личен фаворит. Табела на улица с името на донор, която показва "пътя" за мен беше най-креативната идея за такова послание. Иновативно, фино, обнадеждаващо и уважително. Много съм щастлива, че точно този проект спечели Grand Prix.“

Георги Тошев: „ Спечелилата Grand Prix кампания „Улица „Георги Николов“, не само защото в гр. Варна се появи първата в света улица с име на донор, но защото тази кампания е направена от хора с разбиране за значимост, визия за бъдеще, култура на комуникация. Също така припознах като своя работата на Творческата агенция на годината We Are Human за рекламната кампания за Св. Валентин на „Фантастико“ – „Изоставен“. Неочакван поглед към банален сюжет – Св. Валентин, умно послание, чувствително решение.“

проф. д-р Николай Младенов: „ Не мога да посоча конкретна и то само една, нито да и помня името, но като цяло забелязах, че доста от нещата оценени от мен на първи кръг, не бяха стигнали втори“

Олга Стойчева: „Кампанията в подкрепа на донорството – „Ул. Георги Николов“, на Noble Graphics най-вероятно не е само мой фаворит. Единодушно и присъдихме Grand Prix, и макар и да бях гледала кейс видеото многократно, отново се просълзих по време на награждаването. Изпълнена е по най-елегантния и простичък начин, въпреки сериозната тема запазва позитивния тон и вдъхновява и обществото и индустрията ни за по-добри и смислени действия, затова и всички станахме да я аплодираме на крак.“

Самуил Петканов: „Очевидно това е кампанията за ул. “Георги Николов”, която единодушно отличихме. Като почитател на минималистичните и елегантни идеи, аудиорекламата 400 теста на Ауди ме доведе до избиване на влага от неприлични места.“

Очаквайте скоро и мнението на творческото жури за тенденциите на българския комуникационен пазар.