Първото тримесечие на 2024 отбелязва нови рекорди за дигиталните компании

Приходите на големите дигитални гиганти растат повече от всякога.

от Redlink
Първото тримесечие на 2024 отбелязва нови рекорди за дигиталните компании

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Snapchat и Amazon отчитат рекордни печалби от рекламни приходи през първото тримесечие на 2024 г. Само доходите от YouTube са скочили с 21% на годишна база, тъй като Alphabet печели от нови рекламни формати, иновации с изкуствен интелект и ръст на инвестиции в Азиатско-тихоокеанския регион – същото прави и Meta. Междувременно надпреварата за надмощие в сферата на изкуствения интелект се засилва, като компаниите удвояват инвестициите си.

Приходите от реклама на Alphabet са нараснали с 13% на годишна база, достигайки $61,7 милиарда през първото тримесечие на 2024 г. Приходите от търсене са се увеличили с 14% до $46,2 милиарда. Монетизирането на AI чрез реклами, облак и абонаменти са подчертани специално.

YouTube отчита впечатляващ ръст от 21% на годишна база, приходите от реклами в скачат до $8,1 милиарда – най-високият приход за първото тримесечие досега. Приходите от абонаменти, платформи и устройства са нараснали с 18%, като увеличението идва от абонаменти в YouTube с повече от осем милиона платени абонати в световен мащаб. Alphabet обяснява, че се е възползвала от „преместване на рекламните бюджети от линейна телевизия към YouTube“ през Q1, като потребителите прекарват повече време в гледане на съдържание, което включва инфлуенсъри, спорт на живо, музика и филми.

AI е най-важен в сферата на търсенето, тъй като Google се фокусира върху области, в които Gen AI може да подобри изживяването при търсене, като същевременно дава приоритет на „трафика към уебсайтове и търговци“. Alphabet описва бъдещето си като „добре позиционирано за следващата вълна от иновации в изкуствения интелект“.

Продажбите на реклами в Amazon са нараснали с 24% на годишна база, което също е нов връх за Q1 за гиганта за електронна търговия. 11,82 милиарда долара приходи от реклами през първото тримесечие се дължат отчасти на новото предложение за видеореклами, като рекламите вече се показват по подразбиране в Prime Video.

Възстановяването на приходите от реклами на Snapchat продължава през първото тримесечие на 2024 г. Според Snap приходите от реклами са нараснали с 21% на годишна база до 1,2 милиарда долара, до голяма степен водени от подобрението на рекламната платформа и нарастващото търсене на реклами с директен отговор. Ежедневните активни потребители достигат 422 милиона, увеличение с 10% на годишна база. Съобщава се, че абонатите на Snapchat+ са повече от девет милиона за периода, което допринася за 194% увеличение на приходите. Общото време, прекарано в съдържанието на Spotlight е нараснало със 125% на годишна база.

Приходите на Meta през Q1 растат с 27%, достигайки $35,6 милиарда, тъй като неговите инвестиции в AI и търсенето на реклама се увеличават. Meta отчита, че доставените импресии са се увеличили с 20% на годишна база, а средната цена на реклама се е увеличила с 6%. Ръстът на импресиите се движи главно от Азиатско-тихоокеанския регион и останалите пазари. Инструментите за изкуствен интелект и нарастващите разходи от китайски рекламодатели са два основни фактора, допринасящи за силното здраве на приходите от реклама.

Миналата година Spotify е съкратил повече от една четвърт от персонала си, преминавайки в режим на намаляване на разходите. Приходите му от реклами за първото тримесечие са с двуцифрен ръст от 18% на годишна база, достигайки 389 милиона евро. Приходите от премиум абонати растат с 20% до 3,2 млрд. евро. Приходите от подкаст реклами нарастват по-бързо от музиката. Spotify има повече слушатели на безплатния, поддържан от реклами вариант (388 милиона), отколкото плащащи абонати (239 милиона).

Microsoft отбелязва увеличение на приходите от търсене и реклама с 12% на годишна база. Настроена оптимистично относно развитието на AI, финансовият директор на Microsoft Ейми Худ разкрива, че са необходими повече инвестиции и финансиране, защото „търсенето на AI е малко по-високо от наличния ни капацитет“.

Големите технологични компании са похарчили милиарди долари за развитие на AI. Microsoft води в инвестициите в AI, като според съобщенията 14 милиарда долара са отишли ​​за AI през Q1 на 2024 г. Следват Alphabet (12 милиарда долара) и Meta (6,4 милиарда долара).