Toxic Relationship: когато телефонът ти се държи като токсично гадже

Песен на Оливия Родриго вдъхновява кампания на Africa Creative за справяне с пристрастяването към смартфоните и подкрепа на психичното здраве в Бразилия

от Redlink

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Бразилският телекомуникационен гигант Vivo, в партньорство с агенцията Africa Creative, стартира провокативна кампания, която поставя под прожекторите все по-наболелия въпрос за зависимостта от смартфони и нейното отражение върху психичното здраве. С музикалния фон на хита „jealousy, jealousy“ на Оливия Родриго, инициативата озаглавена Toxic Relationship отправя критичен поглед към дигиталните навици на младото поколение. Изборът на песента не е случаен. Оливия Родриго, чийто стил съчетава уязвимост и искреност, се превърна в глас на цяло поколение. В „jealousy, jealousy“ тя изповядва болката от непрекъснатото сравнение, фалшивия блясък на онлайн присъствието и несигурността, която идва с него. Именно това прави песента идеален емоционален саундтрак на една кампания, която не само предупреждава, но и съчувства.

Клипът в центъра на кампанията, показва млада жена, погълната от телефона си, докато реалният свят около нея избледнява. Без да осъзнава, тя е във връзка – не с човек, а с екран, който диктува настроенията ѝ, самочувствието ѝ и усещането ѝ за време. Текста на песента на Оливия Родриго действа като огледало за тревожността и вътрешните борби, породени от социалното сравнение. Посланието е ясно: връзката с телефона може да наподобява токсична романтична връзка – обсебваща, изтощаваща и трудна за прекъсване.

„Технологиите заемат все по-голямо пространство в живота ни. Нуждаем се от по-здравословен и балансиран подход към използването на смартфоните,“ споделя Марина Дайнезе, директор „Бранд и комуникации“ във Vivo. „Това е глобален и междупоколенчески проблем. Ние, като човекоцентричен бранд, сме длъжни да водим този разговор.“

Кампанията черпи вдъхновение от проучването Mental Health Panorama 2024, проведено от Instituto Cactus и AtlasIntel, според което 40% от участниците споделят, че харесванията и коментарите в социалните мрежи влияят върху тяхното самочувствие. За бразилците на възраст между 15 и 29 години този процент достига 45%, като те признават, че социалните мрежи имат отрицателен ефект върху психичното им здраве. В Бразилия, където по данни на Световната здравна организация 5.8% от населението – около 11.7 милиона души – страдат от депресия, тези цифри не звучат изненадващо. Данни от VTrends, изследователската платформа на Vivo, показват, че 51% от хората губят представа за времето, докато използват мобилните си устройства.

Със своето визуално и емоционално въздействие, кампанията „Toxic Relationship“ не просто информира, а предизвиква зрителите да се замислят – дали притежаваме технологиите, или вече те притежават нас?

„Свръхсвързаността ни остави изгубени в превода – родители, ученици, учители, регулатори... всички тепърва разбираме цената на дигиталния шум,“ казва Мариана Са от Africa Creative. „С тази кампания не просто разказваме история. Даваме глас на поколение, което се нуждае от него.“

Кампанията не демонизира технологиите. Тя приканва приканва Gen Z и всички останали да си върнат контрола, да изградят по-здравословна връзка с технологиите и да не позволяват екранът да стане огледало на тревожността им.и. А в основата ѝ стои не просто желание за промяна, а отговорност – на бизнеса, на обществото и на всеки потребител пред екрана.