Все едно ли e къде се показват рекламите в социалните медии?

Контекстът на рекламите в социалните медии стимулира ангажираността и намеренията за покупка, пoказва изследване на IAS

от Redlink
Не е все едно къде се показват рекламите в социалните медии

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Социалните медии са все по-значим канал за достигане до потребителите като се очаква до края на 2023 година рекламните разходи в социалните медии само в САЩ да достигнат 82 милиарда долара.

На фона на това разрастване Integral Ad Science, световен лидер в анализа на качеството на дигиталните раклами, видимостта и риска на бранда, публикуваха базирания на изследванията им доклад "Възприемчивост на рекламите в социалните медии: Стимулиране на ангажираността с реклама в социалните медии" , който показва, че потребителите стават все по-придирчиви и критични към рекламите в социалните медии.

59% от анкетираните 1100 потребители смятат, че платформите са отговорни за показването на реклами до опасно съдържание, така че брандовете трябва да се адаптират с най-новите технологии, за да не попадат в полезрението на потребителя, когато контекстът е възприеман като неподходящ. Това ще направи качеството на медиите по-важно от всякога, ако рекламодателите искат да повишат ефективността при все по-увеличващите се рекламни бюджети.

Изследването дава и някои насоки и информация за поведението и позициите на потребителите в социалните медии:

96% от потребителите (в САЩ) имат поне един акаунт в социалните медии.
На първо място е Facebook, следван от YouTube и Instagram. 85% от потребителите са се ангажирали с реклама в социална медия през последната година, което е добра възможност за марките, но стига рекламата им да не попадне сред фалшиви новини – 38% от анкетираните казват, че доверието към рекламата спада, ако тя е в контекста на такива.

Вероятността за покупка се увеличава, ако рекламата е контекстуално релевантна.
Контексът влияе благорпиятно върху запомнянето на рекламите в социалните медии. Почти половината (47%) от потребителите казват, че имат негативно мнение за марки, чиито реклами се показват до неподходящо съдържание. 46% вероятно ще запомнят реклама, ако тя е свързана със заобикалящото я съдържание, а 41% биха се чувствали благосклонни към такива марки и подтикват намеренията им за покупка. За 32% от респондентите е вероятно да закупят продукт или услуга, ако рекламата в емисията им в социалната медия е контекстуално релевантна.

60% от потребителите споделят, че е малко вероятно да закупят продукт или услуга, рекламирани до опасно съдържание.

Това прочуване на IAS е показателно, че в бъдеще нарастващото ниво на критичност спрямо рекламите ще стимулира качеството на съдържанието – контекстът е все по-важен за възприятието, ангажираността и намерението за покупка.