Схемата на творческия подем: 6 начина на работа и 3 ценности, които помагат да разгърнете максимално творческия потенциал

Споделена от мениджърския екип на TBWA\Chiat\Day New York на CannesLions 2020

от Redlink
Схемата на творческия подем: 6 начина на работа и 3 ценности, които помагат да разгърнете максимално творческия потенциал Снимка: Andrea Piacqadio, Pexles.com

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Нанси Рейес и Крис Бересфорд-Хил са съответно Президент и Главен Творчески Директор на TBWA\Chiat\Day New York. Те са мениджърският екип, под чието ръководство агенцията за по-малко от две години успява да получи най-много награди в историята си, да стане №1 във веригата на TBWA и да е на пето място по брой награди на CannesLions през 2019. В лекцията си на Canneslions 2020, те споделят какво са научили и как техните уроци могат да помогнат да се разгърне максимално творческия потенциал на компанията.
Нанси Рейес казва, че всеки иска да бъде своята най-добра версия, както в личен, така и в професионален план. Но да бъдеш своята най-добра версия не е въпрос на желание, не става дума за това какъв искаш да бъдеш, а кой си когато си във върховата си форма. Тя счита, че ако искаш да дадеш най-доброто от себе си, трябва много добре да разбираш факторите, които са ти помогнали да достигнеш до върхова форма. Според нея е много ценно да се анализира какво е проработило и какво не е, да се разгледа начина, по който членовете на екипа работят един с друг, работят и с клиентите, за да достигнат пика на творческото си представяне. Нанси и Крис споделят, че причината да анализират успехите си в TBWA\Chiat\Day New York и да споделят рецептата на творческото възраждане на агенцията им е загубата на най-големия им клиент Verizon, случила се след най-големите творчески успехи на агенцията. Затова и са направили своя анализ какво ги е довело до върховата форма на компанията през 2019 и стигат до 6-те начина на работа и 3-те ценности, които споделят в лекцията си на CannesLions 2020.

6 начина на работа, които са гръбнака на творческия подем:

1. Слушай внимателно
Колкото повече ние творческите хора мълчим, защото слушаме внимателно, толкова по-големи са творческите награди за агенцията после“ казва Крис Бересфорд-Хил.
Много често агенциите не следват брифа на клиента и не вникват достатъчно добре в неговите нужди, проблеми, какви са предизвикателствата и възможностите пред тях. Потопете се в заданието от клиента и приемете това, което са поискали от вас. Ако не го направите и продължите със собствените си разбирания за заданието, създавате бариера пред креативността още преди да сте започнали. Внимателното слушане на клиента, разбирането на нуждите му са ключови.

2. Работете в малки екипи
Много пъти сме чували от клиентите защо има 20 или 30 човека на срещата, кои са всички тези хора, ние искаме да говорим с тези, които са пряко отговорни за проекта ни“ споделя Нанси Рейес. "Използвайте малки екипи" е съветът ѝ. Разбра се, когато е необходимо, винаги може да се включат и допълнителни ресурси. При по-малки екипи отговорностите са много по-големи, но и по-ясни. По-малките екипи създават много по-добри лични отношения с клиента и сътрудничеството е много по-успешно. Начинът на структуриране на екипа трябва да е добре обмислен и да позволява ефективната работа на отделите в агенцията.


3. Работете бързо
Времената, в които агенцията можеше да се оттегли за две седмици и да мисли коя идея би била най-подходяща са отминали, считат от TBWA\Chiat\Day. Клиентите очакват резултати - и то бързо, затова усещането за спешност е задължително. Бързината на работа се подпомага допълнително от работата в по-малък екип, защото така членовете му могат да се срещат често и бързо да решават възникналите проблеми. Колкото по-малък е екипът, толкова по-лесно може да се посвети изцяло на проекта и да работи по-бързо.


4. Обучавайте чрез личен пример
Ние не сме университетска клиника, ние сме спешно отделение“ казва Крис Бресфорд Хил. Колкото и да е хубаво да се дават насоки на младшите творчески екипи как може да се развие и подобри тяхна идея, ако творческият директор има по-добра идея, той е длъжен да я сложи на масата, казва той. Така вместо екипите да стават по-добри бавно и постепенно, веднага им се задава ниво, към което да се стремят. Те сами могат да намерят пътя до идеи от такова ниво. По този начин няма никакво ограничение на скоростта, с която те могат да се развиват, нито ограничение на потенциала им.


5. Без йерархия
Всеки трябва да има пряк и директен достъп до отговорния за взимането на решения. Така процесът на взимане на решения се опростява и ускорява значително, без да се налага да се минава през различните нива на одобрение.


6. Партньорство
Никой не трябва да бъде оставен в беда. Помагането един на друг, независимо от това че сме в различни отдели и с различна специализация, изключително много повишава ефективността на екипа.

3-те ценности, които отключват творческия растеж в компанията

Творческият продукт е обща отговорност
Ако младши акаунт види реклама, по която е работил, той трябва да може да си каже: а, ето я моята работа. Всеки член на екипа трябва да има отговорност, гордост и да чувства авторство на идеите. Агенцията като цяло, а не конкретният творчески екип, трябва да бъде поздравяван за успеха на работата.

Бъдете безкомпромисни към работата и мили един с друг
В среда, в която критиката е обективна и поднесена с добронамереност, без емоции, с явното желание да се подобри работата, хората няма да се страхуват да говорят и да споделят идеите си. Постарайте се да е ясно, че изразявате мнение за работата, а не за човека, чиято е идеята. Така дори и идеята да е критикувана, той няма да се чувства неудобно да предлага други идеи.

Грижете се един за друг и всичко друго ще се нареди от само себе си
Фокусът трябва да е не само върху обслужването на клиента, а и към грижата един за друг. Двамата споделят, че агенцията е минала през свръх-натоварен период, с изключително много проекти и недостатъчен брой служители, като единственото, което им е помогнало да оцелеят и всички проекти да се реализират навреме и по-най-добрия начин е атмосферата, в която хората си помагат един на друг, независимо дали това е в преките им отговорности. Грижата един за друг е грижа за работата. Крис и Нанси споделят, че се е случвало да казват на клиент: „Извинете ни, но за нас е по-важен екипът ни“ и това е било възприемано добре. „Кой не би искал да работи с екип, който се грижи за членовете си?“ пита Нанси Рейес.

Тя споделя, че този набор от прости неща едва ли ще ни изненада, но самата тя и Крис са били доста изненадани колко по-добре се е представяла агенцията, когато са се придържали към тези правили и принципи. Още повече, че те са открити при последващ анализ, извършен в не толкова добър момент за агенцията, така че са наистина обективна преценка на схемата, довела до творческия подем на TBWA\Chiat\Day.