Най-важното от AI Summit 2024 в Лондон

Настоящето и бъдещето на AI в бизнеса.

от Redlink
Най-важното от AI Summit 2024 в Лондон

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Технологични лидери, ръководители и инвеститори се събраха в Tobacco Dock в Лондон през юни за осмият AI Summit. Стартиран през 2016 г., той расте по мащаб и обхват и сега включва седем шоута по целия свят. Малко над 4000 души от 76 държави присъстват на последното издание, повече от една четвърт от тях бизнес лидери.

За два дни на разговори, панели и презентации лидерите очертават начините, по които приемат AI и как внедряването им носи печалби. Сред многото представени идеи, ето пет начина, с които AI в момента добавя стойност.

Продуктивност: AI инструментите вече поемат или поддържат задачи в широк спектър от контексти, от анализиране на правни договори до автоматизиране на системи за поръчки. В Ройтерс това помага да се освободи време за старомодна задълбочена журналистика, като ускорява предишните трудоемки задачи като редактиране на видео и анализ. Катриона Кембъл, главен технологичен и иновационен директор за Обединеното кралство и EY казва, че инвестицията на гиганта в консултирането от 1,4 милиарда паунда в AI „променя самото естество на начина, по който извършваме нашата работа“ и че само неговите 60 000 софтуерни инженери са отбелязали спестяване на производителност от 40 %.

Оптимизация: Бизнесът също използва AI, за да оптимизира всичко - от ресурси до консумативи. Centrica използва множество потоци от данни и големи езикови модели (LLM), за да информира за инвестиции и избора на място за инфраструктура за възобновяеми източници. Unilever мащабира използването на AI и машинно обучение, за да оптимизира формулите на продуктите, като идентифицира съставките, които да заменят тези, които са скъпи, оскъдни или неустойчиви.

Ускоряване на научноизследователската и развойна дейност: Unilever също използва набор от техники, включително персонализирани LLMs, среди за молекулярна симулация и генеративна химия, за да генерира нови химически формули в своите изследвания и разработки. Приложенията включват идентифициране на нови молекули, оценка дали новите продукти са благоприятни за микробиомите или гарантиране на безопасността на продуктите, без да се прибягва до тестове върху животни.

По-добро обслужване на клиенти: Говорителите споделят как чат ботовете с изкуствен интелект поемат работата на агентите за обслужване на клиенти в голям мащаб. Съобщава се, че ботът на Klarna, който обработва заявки за услуги, включително възстановяване на средства и връщания на пари, върши работата на 700 агенти на пълен работен ден, осигурявайки спестяване от 40 милиона долара. Но чатботовете отиват отвъд ефективността, за да повишат нивото на ангажираност. Банковият чатбот Cora на Natwest, с 55 милиона заложени взаимодействия, получава надстройка на genAI и скоро ще предложи персонализирана и проактивна помощ, предвиждайки нуждите на клиентите въз основа на това, което знае от минали взаимодействия. Марките разработват асистенти за пазаруване, за да предлагат помощ, насоки и съвети, включително Shopping Muse на Mastercard и Beauty Genius на L’Oréal, които могат да диагностицират, препоръчват и образоват потребителите, които се нуждаят от повече съвети и насоки.

По-бързо създаване на съдържание: Марките вече изграждат вътрешни възможности за по-бързо създаване на съдържание. Жан-Пол Паоли, директор за бизнес трансформация на GenAI в L’Oréal представя „Creaitect“ - собствена лаборатория за съдържание за красота на GenAI, която се използва за експериментиране в производството на съдържание. Пакетът от инструменти Creaitect е обучен върху визуалните кодове на марката за красота на L’Oréal, което им позволява да генерират и локализират висококачествени съвместими изображения за маркетинг. Ръководителите на дигиталната търговия от Mars Wrigley споделят, че генеративните AI инструменти позволяват на техните маркетингови екипи да съкратят производствените времеви мащаби за лайфстайл визуализации до седмица от няколко месеца.

Подобно на дигиталната трансформация, приемането и прилагането на AI е предизвикателство и изисква много повече от самата технология, за да бъде успешна. По-долу са някои от инсайтите и препоръките, събрани от VML Intelligence по време на тазгодишната среща:

Гответе се за бъдещите възможности на AI: Подгответе се не за това, което AI може да прави сега, а за това, което ще може да прави в бъдеще, казва Колин Джарвис от OpenAI. Развитието е толкова бързо, че докато изградите нещо, AI ще е продължил напред.

AI сам по себе си няма да създаде разлика: AI бързо се превръща в ежедневие и самата технология няма да създаде разлика. Потребителското изживяване, собствените данни и услугите, които предлагате, ще осигурят тази разлика, казва Джарвис.

Баланс между човешкия контрол и автоматизацията в потребителските изживявания: Говорителите посочват необходимостта AI да интегрира човешки опит в определени случаи, когато процесите или вземането на решения са по-сложни или когато се изисква повече съпричастност. Тим Бонд, асоцииран директор Media в IPSOS казва на шега, че AI е „екзоскелет, който се нуждае от човек в сърцевината си, иначе е просто торба с кости“.

Не преследвайте новостите, имайте ясни цели: Сид Чоудхари и Сават Чоудхури от отдела за дигитална търговия на Mars Wrigley предполагат, че търговците често могат да бъдат виновни за „преследването на лъскавата играчка“, вместо да приоритизират резултатите. Fractional CTO Адил Асиф казва, че много проекти за внедряване на AI се провалят поради липса на ясни цели или неправилно вземане на решения. Важно е да се запомни, че AI не е софтуер, не е итерактивен или последователен казва той - „той е по-близо до откритието, отколкото до развитието и това е начинът, по който ние като бизнес лидери трябва да го концептуализираме.“

Помислете за неочакваните въздействия : Даниел Хълм, главен директор на AI в WPP, предупреждава, че AI няма да реши всичките ви проблеми. „Само защото можете, не означава, че трябва“, съгласява се и Сара Чапман от Adam & Eve. И двамата припомнят, че е важно да се вземат предвид страничните ефекти на AI – и върху веригата за доставки, и върху екипите. Както посочва Чапман, „простите задачи са това, което обикновено даваме на младшите служители“, но същевременно за останалите тези задачи предлагат почивка от сложната и стресираща работа. Искаме ли да автоматизираме всичко, което е скучно?

Направете го етичен, прозрачен и отговорен: Тъй като компаниите създават работни групи, изготвят ключови принципи и систематизират съвети, за да наблюдават интегрирането на AI, отговорният AI става масов, но има още какво да се направи. Ключовият фокус трябва да бъде върху прозрачността, казва Даниел Хълм, който отбелязва, че „AI в момента не е прозрачен“ и че трябва да бъде по-лесно да се разпознае намерението му. Ема ди Орио, ръководител на глобалната поверителност на данните в Diageo твърди, че поверителността на данните трябва да се разглежда като средство за бизнес, като път към доверието и конкурентно предимство. В крайна сметка „надеждният AI ще спечели на пазара“.