най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
2024 г. носи значителни промени в потребителските навици на европейците, които се превръщат в „ранни пилета“ според данни на Mastercard.
В публикация от поредицата "Знаете ли?" на Mastercard Economics Institute, анализът на компанията показва, че европейците вечерят в ресторанти по-рано, отколкото преди пандемията и вече концентрират пазаруването на хранителни стоки и грижата за себе си в работните дни, вместо през уикенда, който освобождават за време с любимите си хора и преживявания. Изводите на изследователите от Mastercard Economics Institute се базират на обобщаване и анализ на анонимизирани данни за разходите на потребителите, включително продажбите на дребно в магазините и онлайн от Mastercard Spending Pulse през 2024 г.
Ранните вечери са във възход
През 2024 г. потребителите в Европа се хранят навън по-рано, отколкото през 2019 г., според средното време на транзакциите с карти в ресторанта. Промяната на времето варира от 11 минути по-рано в Унгария, Швейцария и Дания до почти 20 минути по-рано в Австрия. По-ранното време за вечеря не важи само за ресторантите за хранене. Средното време за покупка в заведенията за бързо хранене също се е променило по-рано вечерта, макар и в по-малка степен от ресторантите. Дейностите след вечеря, като посещение на барове, кръчми или кина, също показват по-ранно средно време за транзакции.
Докладът предполага, че пост-Covid промените в моделите на работа са един от факторите зад явлението. Благодарение на работата от вкъщи по-малко служители пътуват до работното място всеки ден, което дава на потребителите по-голяма гъвкавост при организирането на дейностите им след работа. Друга вероятна причина, посочена от Mastercard, би могло да бъде и повишеното значение, което хората отдават на здравето и благосъстоянието си след пандемията. Европейците си лягат да спят по-рано, спят по-дълго и по-ефективно в сравнение с 2019г. според статистиката на Samsung Health. Данните за тенденциите в търсенето в Google показват, че в световен мащаб онлайн търсенията за "грижа за себе си" са нараснали след пандемията.
По-свободни уикенди
Гъвкавото работно време позволява на европейците да изместят пазаруването на хранителни продукти по-рано през седмицата, в относително по-спокойни дни като понеделник и вторник, за разлика от традиционното седмично пазаруване през уикенда преди пандемията.
По същия начин потребителите са преместили дейностите си за "грижа за себе си" по-рано през седмицата. Дейности като фитнес, часове за фризьор и козметик и дори спа дни, традиционно запазвани за уикендите през 2019, все повече се правят през делничните дни през 2024 г. В Дания например делът на часовете за фризьор и козметик, както и посещенията във фитнес залата, направени през седмицата, са се увеличили съответно с 3,4 и 3,5 процентни пункта. Уикендите все повече се превръщат във време за преживявания и развлекателни дейности, прекарани със семейството и приятелите. В Обединеното кралство и Швеция делът на разходите за ресторанти през уикенда се е увеличил съответно с 3,2 и 3,4 процентни пункта.
"От нашите данни става ясно, че променените навици за пазаруване на европейците не са временни. Това е по-дълбоко отражение на промените в начина, по който хората организират времето си и приоритизират личния живот. По този начин в днешната икономическа среда те придават ново съдържание на концепциите за удобство и стойност" коментира Наталия Лехманова, главен икономист за Европа в Mastercard.
Промените в поведението при пазаруване също се проявяват и по време на празничния сезон. Европейските потребители преместват празничното си пазаруване по-ранно преди края на годината и се възползват от различни събития с отстъпки в онлайн магазините. В отговор на това търсене търговците на дребно стартират големи събития с отстъпки като Черен петък или Кибер понеделник по-рано от обикновено през 2023 г. Пиковете преди коледното пазаруване в категории като дрехи, електроника и бижута са се преместили с около седмица напред в сравнение с предишни години.