най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Осем от 10 видеоклипа, пуснати от марки в TikTok, не се представят добре.
Това сочи ново проучване на глобалната платформа за творческа ефективност DAIVID, което установява, че въпреки нарастващото значение на TikTok за маркетолозите, 84% от съдържанието, пуснато в платформата за социални медии генерира под средните нива на положителни емоции, внимание и запомняне на марката.
DAIVID е глобална технологична платформа, която позволява на рекламодателите да оценяват и подобряват ефективността на своето рекламно послание в мащаб. Тъй като делът на TikTok на световния рекламен пазар нараства бързо, DAIVID използва своята платформа за тестване на съдържание, задвижвана от AI, за да измери ефективността на съдържанието, публикувано в социалната платформа. Показателите, оценени като част от проучването, включват положителните и отрицателните емоции, предизвикани от всеки видеоклип, вниманието, което генерират, и въздействието, което съдържанието има върху различни показатели на марката, включително запомнянето на марката. 50 видеоклипа в TikTok от пет различни големи марки от различни сектори са избрани на случаен принцип и са включени в проучването. Марките, които са избрани за проучването са: Persil, Mercedes, Duolingo, Gucci и Samsung. Използвайки комбинация от съвременни технологии, лицево кодиране, проследяване на очите, данни от проучвания и машинно обучение, моделът на DAVID позволява на рекламодателите да оценяват, определят количествено и подобряват ефективността на своето рекламно послание в мащаб.
Констатациите от проучването на DAIVID включват:
Само 16% от видеоклипове на марки в TikTok са постигнали по-високи резултати от средния резултат за творческа ефективност (CES) от 5,8 от 10 – композитен показател, създаден от DAIVID, който съчетава трите основни фактора за ефективност: внимание, емоции и памет;
Една четвърт (24%) от видеоклиповете в TikTok са потенциално вредни за марките, след като предизвикват силни негативни емоции като безпокойство, страх, неловкост, отвращение и срам.
Тези видеоклипове рискуват да навредят на репутацията на марката;
Шест от 10 бранд видеоклипа (60%) са лесно забравими, с положителни емоционални реакции под средното ниво и с под средното запомняне на марката. Те също така постигат по-високи резултати от средното за света по отношение на чувства като объркване и скука;
Като цяло бранд съдържанието в TikTok е с 9% по-малко вероятно да генерира силни положителни емоции спрямо средното за света и привлича 2,5% по-малко внимание.
Иън Форестър, главен изпълнителен директор и основател на платформата за творческа ефективност DAIVID, казва: "Това проучване разкрива, че по-голямата част от съдържанието, което се пуска в TikTok, просто не е на ниво. Шестдесет процента от криейтива просто се забравя, подценяват се положителните емоции и се свръхиндексират негативни емоции като объркване и скука. И все пак, още по-тревожни за марките са 24% от видеоклиповете, които предизвикват интензивни, екстремни, негативни емоции като отвращение, безпокойство и срам. Ако тези емоции са свързани с марката, те вероятно ще ѝ нанесат щети, като повлияят негативно на потенциала за бъдещи продажби. Това трябва да бъде сигнал за събуждане за марките и подчертава важността на анализирането на ефективността на вашето рекламно послание в социалните медии отвъд основните данни за обхвата, импресиите и степента на ангажираност, предоставени от платформите, за да се разбере реалното въздействие, което то оказва."