Най-удобният навигатор

TERRA е сива топка, подобна на камъче с размер на длан, задвижвано от AI, проектирано за навигация без екран.

от Redlink
Най-удобният навигатор

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

TERRA е необичайно ново навигационно устройство. Оформен като камъче и с размери подходящи да приляга плътно в едната ръка, той не разполага с екран, а само с минимален визуален интерфейс, показващ или стрелка на компас или нещо като гравирани фигури. Неговата цел също е различна — да накара хората да се разхождат целенасочено, без приложения или известия да отвличат вниманието от изживяването им.

Всяка разходка започва на телефон или компютър, където потребителят заявява колко време има и какво би искал да види или направи. Например, тричасова обиколка на уличното изкуство в Чикаго с парче пица по пътя или разходка из Тиргартен в Берлин, като например се задава връщане у дома до 17:00 часа. С помощта на Google Maps, свързан ChatGPT акаунт превежда подканата в поредица от GPS координати, които се изпращат на TERRA, но не се показват на потребителя. Екраните остават зад гърба му и приключението започва. Устройството насочва разхождащия се по импровизиран път, като нежно го побутва с фини хаптични импулси, ако е необходимо.

TERRA представлява контрапункт на начина, по който повечето хора в момента взаимодействат с генеративните AI инструменти. За разлика от типичния итерактивен, базиран на чат модел за предоставяне на инструкции и обратна връзка за прецизиране на резултатите, TERRA обръща скрипта. Потребителите просто въвеждат своето намерение с високо ниво на сложност и след това AI поема контрола.

Обединявайки авангардни технологии с целенасочено заглушено и без-екранно устройство, пътеките на TERRA са силно персонализирани и непредсказуеми, позволявайки на хората да се откъснат от телефоните си, както и от очакванията си. Това е анти-джаджа, която изисква потребителите да прегърнат неизвестното.

TERRA е резултат от сътрудничество между две студиа, работещи на пресечната точка на дигитолното и физическото: базираната в Амстердам Modem Works и Panter & Tourron в Лозана. Те правят целия продукт с отворен код, от неговия софтуерен код до кутията за 3D печат. Устройството използва лесно достъпни хардуерни компоненти, струващи около 100 USD. Съдейки по коментарите в социалните медии, хората са по-скоро склонни да пропуснат частта „Направи си сам“ и да платят на някой друг да им изгради TERRA.