AI променя драстично пазарните проучвания през 2025

Според доклада за тенденциите в пазарните проучвания за 2025 г. на Qualtrics, 71% от изследователи смятат, че в следващите 3 години повече от половината от събирането на данни ще става с AI

от Redlink
AI променя драстично пазарните проучвания през 2025

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

В рамките на три години повече от половината пазарни проучвания ще могат да се извършват с помощта на създадени от изкуствен интелект синтетични персони вместо с истински хора, според доклада на Qualtrics за тенденциите в пазарните проучвания за 2025 г.

Отговорите на генерирани с AI синтетични персони имитират информация и личности от реалния свят. Според изследователите, тази промяна ще помогне за справяне с основните предизвикателства в индустрията като ограничени бюджети, опасения за поверителността, недостиг на данни и умора от проучванията.

Докладът на Qualtrics е базиран на информация от над 3000 изследователи в 14 държави и разкрива бързите промени в начините, по които компаниите изучават своите пазари и потенциални клиенти. Изправени пред опасения за поверителността, бюджетни ограничения и повишено търсене на информация в реално време, изследователите остават конкурентоспособни, като възприемат иновации, включително нови автоматизации, задвижвани от AI, дигитални инструменти и прогнозни анализи.

„Тъй като бюджетите са подложени на натиск, доказването на стойността на пазарните изследвания е от съществено значение, а следенето на пулса на бързо променящите се потребителски възприятия е ключът към предоставянето на стратегически препоръки,“ казва Али Енрикес, глобален ръководител на изследователските услуги в Qualtrics. „Традиционните изследователски методи не могат да бъдат в крак с днешните потребители, и изследователските екипи, които вече възприемат AI, наблюдават увеличено търсене на техните услуги през 2025 г.“

Тенденциите в изследванията за 2025 г., очертани в доклада на Qualtrics, включват:

Синтетичните данни превръщат поверителността в конкурентно предимство: Близо три четвърти (71%) от пазарните изследователи са съгласни, че по-голямата част от пазарните проучвания ще се извършват с помощта на синтетични отговори в рамките на 3 години. Основните причини за широкото използване на синтетичните отговори са по-бързото получаване на инсайти, по-голямата точност на прозренията, по-богатите и по-детайлни данни и възможността за по-разнообразни извадки. „Синтетичните респонденти предлагат на изследователите начин за достъп до различни демографски данни, а генерирането на синтетични данни е по-бързо и по-рентабилно от традиционните методи, което позволява на организациите да вземат уверени решения и да ускоряват времето за пускане на пазара,“ казва Енрикес.

Въпреки че някои изследователи се колебаят заради липса на опит, 87% от тези, които са използвали синтетични отговори, съобщават за високо удовлетворение от резултатите. Според проучването, синтетичните отговори са особено ценни за тестване на опаковки, имена и послания.

AI ще бъде постоянен член на съвременния изследователски екип: Изследователите все повече използват инструменти, задвижвани от изкуствен интелект, за ежедневни задачи като почистване на данни, обобщаване и отчитане, продължавайки тенденцията от миналата година. Преобладаващ дял от изследователите (89%) вече използват AI инструменти редовно или в експериментални фази, а 83% съобщават, че техните организации планират значително увеличение на инвестициите в AI през 2025 г. Основните предизвикателства пред интеграцията на AI са осигуряването на качеството на панелите на трети страни и ефективното идентифициране и предотвратяване на генерирани от AI отговори. Въпреки това, 72% от изследователите очакват AI да прогнозира пазарните тенденции по-точно от човешките анализатори в рамките на 3 години, а 71% са съгласни, че AI ще обяснява резултатите от изследванията толкова добре, колкото и хората.

Дигиталните инструменти улесняват запазването на човешкия елемент при качествените изследвания: Възможностите, задвижвани от изкуствен интелект, стимулират нарастващото търсене на дигитални качествени изследвания, като онлайн фокус групи. Изследователите могат да постигнат резултати, подобни на личните интервюта, използвайки възможности като проследяване на очите, интелигентен видео анализ и автоматизирано набиране на участници. Около три четвърти (74%) от изследователите, които използват AI редовно, са забелязали увеличение на търсенето на качествени изследвания в сравнение с 49%, които все още експериментират, и 22%, които не са изпробвали AI. Традиционните лични методи за качествени изследвания обикновено предоставят по-дълбоки, по-нюансирани прозрения за емоциите и мотивацията на участниците, отколкото количествените методи, позволявайки по-богато разбиране на контекста и емоциите зад отговорите. Личните качествени изследвания обаче представляват предизвикателства, включително по-високи разходи, ограничени размери на извадката и отнемащ време анализ. Новите дигитални качествени инструменти, задвижвани от AI, позволяват на изследователите да разширят обхвата си, да изследват нови теми и по-бързо да разкриват прозрения. Тези методи също намаляват риска от измами, като почти половината (45%) от изследователите посочват нарастването на ботове и измами в количествените изследвания като една от причините дигиталните качествени изследвания да стават все по-привлекателни.

Иновативните изследователи имат по-голямо влияние и по-големи бюджети: Изследователите, които определят екипите си като „на върха на иновациите“, са по-склонни да заявят, че тяхното влияние, бюджети и търсенето на тяхната работа са нараснали. Тези екипи провеждат по-разнообразни изследвания в сравнение с екипите, които използват традиционни методи, включително проучване на потребителското изживяване (UX) на марката. „Чрез възприемането на нови иновативни подходи и методологии, авангардните изследователски екипи повишават своята значимост и се утвърждават като жизненоважни фактори, допринасящи за организационния успех, за разлика от тези, които продължават да разчитат на традиционните методи,“ казва Енрикес.

Пълния доклад на Qualitics за тенденциите в пазарните проучвания за 2025 г. може да намерите тук.