най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
От месеци потребителите на Instagram очакваха с тревога някои промени – основната емисия постепенно ще започне да изглежда различно с изключване на знаковата пропорция 1:1 при снимките и въвеждане на 4:5 за цял екран. Това „потапящо изживяване на гледане“ на снимки и видеоклипове следва предишните изявления на Адам Мосери (CEO на Instagram), че приложението ще се превръща все повече във видеоплатформа, което предполага и, че алгоритмите ще бъдат настроени така, че да извеждат напред видеосъдържание. Иначе казано, Instagram се превръща в TikTok. Други промени включват мястото на историите, осакатяването на капшъните, трудната навигация до коментарите при видеата и т.н.
Разбира се, както всяка промяна в Metа, и тази бе посрещната от създателите на съдържание не с отпор, който исторически се е доказал като безсмислен, а с въпроса „Как да се адаптираме, така че съдържанието ни да се вижда?“. Създателите отлично знаят, че изявления като „Потребителите търсят видео съдържание“ са като въпроса за кокошката и яйцето – потребителите ли търсят видеосъдържание или платформата стимулира само видео, а на създателите не им остава избор, освен да го предлагат, ако искат да не потънат. От известно време е очевидно и за неспециалисти, че рийчът е при Reels, че платформата стимулира кратките видеа, че трендовете от TikTok се появявят и в Instagram, а хаштагове като #reelstips са сред най-популярните. Създатели на съдържание от всякакъв калибър, предмет на дейност, пол и възраст се учат да танцуват, подскачат, сочат с пръсти и наместват откъси върху бийтове на музика, броящи милисекунди самостоятелно или по готови темплейти (едната промяна в Instagram са именно въвеждането на темплейти за Reels, които сега ще „изядат хляба“ на нароилите се преподаватели по Reels). Едни от най-търсените от марките създатели на съдържание в момента са именно създаващите интересни и ангажиращи кратки клипове.
„Кажете ми какво мислите“, казва приятелски Мосери във видеото си от миналия понеделник, когато обява промените. Хиляди и хиляди коментари не помръдват стрелката. Никой не очаква Meta да се трогне от коментари като „ужасяващо“, „много отвратително“, „неизползваемо“ или декларации, че приключват с Instagram незабавно и т.н. и тн. Докато не се появява Кайли Дженър, най-младата сестра Кардашиян, и най-следвана жена в света с 362 милиона фолоуъра. В дъното на споделено стори, на което пише „Направете Instagram Instagram отново“ тя оставя едно просто „Моляяя“. Сторито веднага е споделено и от сестра й Ким, и стрелката вече няма шанс, освен да помръдне.
Ако мислите, че кланът Кардашиян са „безмозъчни кифли“, сте от миналия век. Кардашиян имат 1,2 милиарда последователи в Instagram и са „кралското семейство“ на социалните медии, чието мнение не може да бъде просто отминато. Припомняме как през 2018-та Кайли окончателно довърши Snapchat с поста си, че е изтрила приложението. Кардашиян са мощен фактор и не искат Instagram да излезе от формулата, която донякъде са изградили за всички, и им служи толкова добре до днес. В TikTok се представят посредствено и знаят отлично, че нямат шанс, което важи и за повечето мега инфлуенсъри. Meta разбира се изпаднаха в паника от реакциите, нейното стори и факта, че всички вътрешни данни на компанията установяват, че редизайнът на цял екран е изял ключовите показатели за ангажираност на потребителите.
Реакцията не закъсня. Мосери се появи два дни по-късно, за да обяви, че изтеглят промените и постепенно ще премахнат теста за цял екран и ще намалят препоръчаното съдържание за всички. Засега.
Кардашиян не могат да спасят Instagram.
Независимо, че Instagram оттеглят временно някои актуализации, никакви молби, подписки и протести няма да принудят компанията да се откаже да стане като TikTok. Meta залагат на Reels като ключова област за бизнеса, тъй като растежът се забавя. Марк Зукъбърг засилва натиска за промени, а висши служители предупреждават за предстоящи проблеми. Кайли и Ким просто спечелиха малко време за потребителите.
Фактите са следните: нивата на ангажираност в снимки и карусели са намалели с повече от 40%. Това създава проблеми за бизнеси и марки, които разчитат на Instagram. Потребителите казват, че емисиите им са затрупани от неподходящо съдържание от непознати и става все по-трудно да виждат акаунти, които следват. Пропастта между това, което потребителите казват, че искат и посоката, в която ги тласка Instagram, кара създателите да се съмняват дали изобщо имат повече място в платформата.
Амбициите на Meta за Instagram – от насочване към препоръки до фокусиране върху видеоклипове в кратка форма обаче няма да отслабнат. Това е бъдещето на Instagram, защото бъдещето на Meta зависи от него. Рязката смяна на посоката към кратки видеа е стратегическо решение. Meta е изправена пред екзистенциални заплахи: Facebook загуби потребители за първи път по-рано тази година. Meta съобщи за първия си спад на приходите миналата седмица. И голямата визия на компанията за Web3 и свързаните с нея инвестиции в метавселената са години наред от изплащане, ако изобщо. Сега и Facebook претърпява собствена трансформация, за да се държи повече като TikTok и това е опит за коригиране на съществуващи проблеми, които са твърде големи, за да бъдат игнорирани.
Instagram беше мощен маркетингов инструмент за фотографи и хора с вкус към красивото и творчеството, но Instagram вече мрази снимките. След като измести Flickr като основна платформа за споделяне на качествена фотография, Instagram стана дори по-важен и от действителен уебсайт за малки бизнеси и творци. Ако искат фотограф или сладкар, или къде да си изпият коктейла довечера, хората първо влизат в Instagram. Проучване на 81 милиона публикации в Instagram на Later (маркетингова платформа за социални медии) установява, че ангажираността към публикации в емисии, с изключение на IG Lives и Reels, е намаляла средно с 44% от 2019 г.
Непрестанният натиск да се правят и гледат Reels тревожи и изтощава творците в Instagram. Специализацията в забавляващи посредствени видеа с ниско качество отнемат от качеството на техните собствени фотографии и стремежи за творчески и бизнес напредък. Новите промени в Instagram напомнят на създателите на съдържание, че са просто част от една машина, която се адаптира според това кое е най-печелившо и това ги отблъсква.
Копирането на TikTok няма да спаси Instagram. Той е по-стара платформа със стотици милиони дългогодишни потребители, инфлуенсъри, публични личности. Много от тях са изградили бизнес, репутация и са натрупали богатство върху Instagram. Зукърбърг сподели пред инвеститорите наскоро, че частта от препоръчаното съдържание, което потребителите виждат в своите емисии – 15% във Facebook и малко повече в Instagram – ще се удвои до края на 2023 г.
Въпреки временното оттегляне, Мосери е ясен, че ще продължат да насочват платформата към повече видеоклипове и препоръки. Създателите разбират тази тенденция като натиск да правят шоу и забавление, и се чувстват изоставени. Ако имате неправителствена организация и се занимавате с повишаване на осведомеността за рака на гърдата, Reels може и да ви даде някаква ангажираност, но вашата основна функция не е да забавлявате. А ако имате такава – няма ли да го правите в TikTok?