Business of Fashion – състоянието на модата през 2025

Накъде върви модата – отговорът дава най-авторитетният анализ в индустрията, докладът на McKinsey & Company и екипът за данни и консултации на The Business of Fashion.

от Redlink , Източник: Business of Fashion
Business of Fashion – състоянието на модата през 2025

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

The State of Fashion 2025 (Състоянието на модата през 2025) е авторитетният годишен доклад на McKinsey & Company и BoF Insights, екипът за данни и консултации на The Business of Fashion.

Тазгодишният доклад разкрива, че модните мениджъри се чувстват песимистично настроени за 2025 г. Настъпва дългоочакваното забавяне на разходите след Covid, докато геополитическото напрежение остава високо. Същевременно все още има потребители с възможности на обещаващи нови пазари, както и групи клиенти с недостатъчно обслужване и потенциал в клиентското изживяване, задвижвано от изкуствен интелект. Казано накратко:

През 2025 г. 80 процента от мениджърите не очакват подобрение в световната модна индустрия.

Устойчивостта изчезва от дневния ред, като само 18 процента от модните мениджъри я посочват сред трите най-големи рискове за растеж през 2025 г., което е спад от 29 процента през 2024 г.

Липсата на апетит за харчене и потребителско доверие е посочена от 70 процента от модните мениджъри като най-голямата грижа за следващата година.

Ето 10-те теми на модната индустрия, които ще определят дневния ред през 2025 г.:

1. Търговията е преконфигурирана

Глобалната търговия се измества, тъй като големите икономики се диверсифицират и произхождат от страни, където имат по-голяма политическа зависимост. Това ще се ускори в модната индустрия през 2025 г. поради нарастващите разходи, развиващите се търговски политики и целите за устойчивост. В резултат на това модните марки вероятно ще удвоят усилията си за разнообразяване на доставките си в Азия и ще положат основите на пазари с близко снабдяване.

2. Новите двигатели на растежа на Азия

Икономическото забавяне на Китай, променящите се потребителски предпочитания и завръщането на международните пътувания правят растежа в страната голямо предизвикателство, карайки международните модни марки да търсят други азиатски пазари. Индия ще бъде в центъра на вниманието, особено за играчите във високия сегмент, като луксозният бум в Япония се очаква да продължи и през 2025 г., подхранван от силните международни и вътрешни разходи.

3. Нов начин за откриване на продукти

Купувачите на мода са затрупани с избор, което се отразява негативно на тяхната ангажираност и проценти на реализация. Въпреки това, нова ера на откриване на марки и продукти е на хоризонта, подкрепена от задвижвано от AI управление в съдържанието и търсенето.

4. Среброкоси купувачи

Модните марки обикновено се фокусират върху младите хора, но през 2025 г. те може да се въздържат да увеличават продажбите само от по-младите купувачи. „Сребърното поколение“ на възраст над 50 години представлява нарастващо население с висок дял от глобалните разходи. Марките, които ангажират тези пренебрегвани досега купувачи, като същевременно създават привлекателност за всички поколения, ще отключат постепенен растеж.

5. Промяна на стойността

Макроикономическият натиск и растящите цени карат купувачите на мода да възприемат икономично поведение. Очаква се това да се запази, дори когато някои икономики започнат да показват признаци на възстановяване. Тази динамика подхранва растежа в сегменти със силно възприемане на съотношението цена/качество, като препродажба, дискаунти и копия на скъпи продукти, наред с други. За да уловят повече клиенти, марките ще трябва да докажат своята стойност.

6. Човешката страна на продажбите

Разграничаването на изживяването в магазина е от ключово значение за възобновяване на присъственото пазаруване. Марките могат да постигнат това, като дадат възможност на своите сътрудници в магазина да разгърнат пълния си потенциал, тъй като търговският персонал играе централна и ценна роля при свързването с клиентите. Ползите ще бъдат значителни, тъй като опитът на клиентите и служителите е неразривно свързан.

7. Прекъснати пазари

След бурен период за луксозните платформи за електронна търговия, онлайн нелуксозните пазари са изправени пред собствени предизвикателства. Цените на акциите падат с до 98 процента след пика на Covid-19 поради предизвикателства и прекъсвания на екзистенциалния бизнес модел. Не-луксозните пазари в световен мащаб трябва да изградят ясна роля в модната екосистема, за да оцелеят.

8. Навсякъде със спортно облекло

Прогнозите са, че марките за спортно облекло за всекидневна употреба ще генерират над половината от икономическата печалба на сегмента за спортно облекло през 2024 г. спрямо 20 процента през 2020 г. Това означава, че битката между претендентите и вече утвърдените играчи на растящия пазар на спортно облекло вероятно ще се засили. За да спечелят пазарен дял, марките ще трябва да разработят иновативни продукти и да използват правилните посланици и канали, за да активират уникални истории за марката.

9. Съвършенство на инвентара

Наличностите остават предизвикателство за индустрията, тъй като както излишните наличности, така и изчерпването им оказват влияние върху марките. През 2025 г. натискът върху маржовете и регулирането на устойчивостта ще поставят по-голям акцент върху съвършенството в планирането от край до край, като марките все повече възприемат технически инструменти и коригират своя оперативен модел, за да поддържат гъвкави вериги за доставки.

10. Колективна посока към устойчивост

Фрагментацията и сложността във веригата на доставки на модата, съчетана с нежеланието на потребителите да плащат за устойчиви продукти, са константни пречки за постигане на целите за устойчивост. Но тъй като усилията за декарбонизация не достигат целите и климатичната криза се ускорява, бездействието не е опция. Модният сектор трябва да действа колективно, за да стимулира позитивното въздействие.

Докладът е достъпен тук.