най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Завърши новият сезон на „Биг Брадър“, който се оказа нов в много отношения. На първо място това е възобновяване на формата след много години извън ефир, с всички съпътстващи рискове, освен това излъчванията са в по-различно време от обичайното – в късния часови пояс, трябва да се добави и полемичният кастинг, както и силния дигитален компонент.
В подреждането на сезоните на риалити формата се вижда ясно, че настоящият „Биг Брадър“ е най-успешният от повече от десет години насам. Тук следва да се подчертае, че в сравнение с телевизионните рейтинги от преди двайсетина години, които са начело в класацията, сега говорим за напълно друга аудитория, намаляваща телевизионна гледаемост и различни критерии за успех. Всичко това е само в подкрепа на тазгодишното предаване. Освен това извън този рейтинг остава проследяването на риалити формата в дигиталното пространство, а свързаните с „Биг брадър“ активности онлайн бяха повече от всякога.
Разгледани като максимално постигнат рейтинг на сезон, няма голяма разлика в подреждането. И тук може да се отбележи резултатът на първите две позиции – невиждан от години и вероятно просто невъзможен в епохата на стрийминга и онлайн видеото. Също така и в двете класации прави впечатление, че интересът е по-голям към „нормалния“ формат на предаването, а не толкова към VIP-вариантите му.
Разликата между двата вида „Биг Брадър“ се вижда ясно на тази графика. Отначало и двата типа на риалити формата стартират при голям интерес, след това той намалява. Тазгодишният формат успява да постигне по-висок резултат от всички предавания на VIP-брадъра от 12 години насам.
Причините положително са комплексни и не са само в съдържанието на предаването. Има значение и късният часови пояс, в който по другите канали няма толкова силни конкуренти, вероятно и носталгията също има значение, както и активното ангажиране на аудиторията през апликацията и други онлайн платформи.
Общата картина на сезона показва конкретното отношение на зрителите – вижда се постепенен отлив в първите епизоди, както и това, че финалът не е гледан от повече зрители отколкото старта – тоест има видим елемент на разочарование. Въпреки това една трета от хората пред екрана в тези часове са гледали именно това предаване. Явно „Биг Брадър“ има своята лоялна аудитория и дори ако тя намалява във времето, все още е достатъчно голяма.