Религия на новото време

Църквата се променя, за да привлече Gen Z в лоното си.

от Redlink
Религия на новото време

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Религиозната практика приема нюансиран, модерен подход, който се доближава до поколение Z и изгубените души, решени да намерят вяра и общност.

Проучване, проведено от OnePoll установява, че по-младите респонденти са по-вярващи и отворени към вярата от по-възрастните. 62% от по-зрелите представители на поколението Z се смятат за „много“ или „достатъчно“ духовни в сравнение с 52% от милениалите, 36% от поколение X и 35% от поколението на бумърите. Може би сега, с новия папа Лъв XIV, избран през май, който проповядва за общност, бедност и търсене на истината, енориашите приемат по-толерантен религиозен лидер.

Тяхната практика обаче е различна. Поколението Z отговаря на проучването като посочва, че „следва инстинкта си“ и практикува „вътрешно“, вместо да участва в по-утвърдени религиозни практики. То обаче се идентифицира с установените религии: 40% от респондентите под 25 години казват, че са християни, 21% се идентифицират като мюсюлмани, а 3% заявяват, че са индуисти.

През септември на книжните рафтове ще се появи нов пример за Библия, чието разширено име означава „започнете своето библейско обучение“ – творение на Дилън Да Силва. Типографски привлекателният и елегантен дизайн има за цел да направи Библията по-достъпна и вдъхновяваща. Да Силва обяснява пред VML Intelligence: „Редизайнът не е само за естетика, а за превод. Не за език, а за преживяване.“ Целта е да се ангажира по-добре днешното поколение. Да Силва се надява, че яснотата и визуалната привлекателност на Byble ще „срещнат хората там, където са визуално, културно, духовно и ще представят отново Библията като нещо живо, а не само историческо“. Той вярва, че „това не е редизайн. Това е повторно въвеждане“.

Църквите също получават модерно обновяване, за да привлекат по-младото поколение. Църквата „Хойванген“ в Скандерборг, Дания, проектирана от архитектурното студио Хенинг Ларсен, създава спокойно пространство за размисъл, събиране и общуване. Тя служи като обществен център, както и като съвременно духовно пространство. В Лондон група от млади хора, вдъхновени от вярата, обновяват религиозната сцена. „Сейнт“, основана от Ал Гордън, е шикозен и минималистичен подход към християнското богослужение с толкова мощна озвучителна система, че изпълнители като Ед Шийрън и Роби Уилямс са свирили там. Разположена в Източен Лондон, църквата предлага молитвени групи, които служат и за терапевтични сесии, микропивоварна и, разбира се, неделна служба. Привличайки по-млада публика, един от църковните посетители, 26-годишният Айзък Полък, казва пред The Standard защо обича проповедите там - „Всички са на моята възраст, от моята демографска група, всички ние преминаваме през едни и същи проблеми в живота. Ние сме жители на съвременния свят, но сме и християни.“ Интересното е че това, което отвън изглежда като по-модерна конгрегация, всъщност поддържа консервативни и традиционни вярвания вътре. „Света Троица от Бромптън“ или HTB, разположена в Лондон, Англия, проповядва по-фундаменталистки подход към вярата и дори се противопоставя на еднополовите бракове. „Сейнт“ е част от мрежата от църкви на HTB.

Алтернативно, църквата „Свети Георги Мъченик“ в лондонския Саутуарк възприема противоположен подход, за да привлече нови енориаши. Отец Бен Бел, облечен в традиционно расо, проповядва в традиционна обстановка и традиционни дрехи, но това, което проповядва, приема приобщаващ подход. Той дава приоритет на отвореността за нова, изгубена тълпа, търсеща мир: „Във време, когато всичко изглежда за еднократна употреба и дигитално, поколение Z търси нещо трайно“, казва отец Бел пред VML Intelligence. „Поколението Z не търси просто отговори – то търси пространства, където може да задава по-добри въпроси. Пространства, които се усещат истински, свещени и човешки, като същевременно се стремят към истина отвъд непосредствено осезаемото. Свети Георги прави това тихо, без зрелище. Времето се движи по различен начин. И този вид присъствие е нещо, към което това поколение е привлечено.“

Поколението Z продължава да намира смисъл в духовността и религията по начин, който предлага автентичност и отговаря на техните нужди от общност, приемане и вяра в по-висшето благо. Те намират утеха и създават връзки в тази нова епоха на религията, чрез технологиите, чрез литературата и вече и на неделната литургия.