най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Най-големият фестивал на комуникационната индустрия у нас – ФАРА, се проведе между 6 и 8 юни в Международния конгресен център в гр. Бургас и обедини в себе си конкурс на комуникационни идеи и лекционен панел с участието на уважавани международни лектори.
Журитата на ФАРА 2024 присъдиха общо 90 награди на български агенции за работата им, създадена за българския пазар: 15 златни награди, 24 сребърни и 51 бронзови отличия.
Таня Йорданова, мениджър на БАКА – организатор на ФАРА, споделя: “ За нас тазгодишното издание на ФАРА беше изключително успешно не само от гледна точка на участници в конкурсната програма и на акредитирани гости на фестивала, но и по отношение на жури и лектори. Обратната връзка за състава на журито от индустрията и от самите членове на журито е изключително положителна, базирана на конструктивните дискусии по време на журирането и отличната оценка за включването на модератори на журито на двата конкурса, които допринесоха с изключително внимание за протичане на ползотворно обсъждане в доста натоварената работа на журито.Независимите експерти, членове на журито – професионалисти, които практикуват както в страната, така и извън пределите на България, дадоха много ценна различна гледна точка в процеса на оценяване.“
Redlink.bg се обърна към членовете на журито на творческия конкурс на Фестивала с молба да споделят впечатленията си за тенденциите на българския пазар на база на заявките във ФАРА 2024. Ето какво отговориха те:
Какви тенденции в българския комуникационен бизнес забелязaхте на база на заявките в творческия конкурс на ФАРА 2024?
Антоанета Мечанова: „Лично е трудно да отговоря на този въпрос, тъй като нямам референция от предишни години, за да мога да сравня. Но ако гледам от моята дистанция, виждам едно истинско намерение да се използва «the super power» на комуникацията като цяло (агенция и рекламодател) за важни каузи, които ни отвеждат доста по-далеч от чистите «транзакции» на продажба/покупка.“
Боби Петров: „Заявките на ФАРА 2024 дадоха ясен сигнал, че комуникационният бизнес в България излиза от своето убежище, където се беше свил през Covid кризата. В тази връзка, впечатление ми направи тенденцията, че редица от най-впечатляващите проекти тази година се стремят да променят средата към по-добро средата, в която живеем – нещо, което често си повтаряме, че е в основата на нашата работа, но също толкова често забравяме“.
Вяра Бояджиева: „Впечатление ми направи стратегията да се канят възрастни хора да рекламират продукти или услуги, чиито целева група са младите.“
Георги Тошев: „Добрата новина е, че в българския комуникационен бизнес работят хора, които освен към бизнес, са отворени към социални и обществено значими каузи. Това е положителна тенденция. В професионален план се променя средата. Навлизането на млади, интелигентни и будни професионалисти нарушават доскорошния монопол на рекламния картел в България, който лишаваше пазара от реална конкуренция.“
проф. д-р Николай Младенов: „Обръща се повече внимание на нетрадиционния подход, прилагането на новаторски методи, използване на силни и дразнещи звуци, като се загърбва естетиката и професионалното изпипване на идеята.“
Олга Стойчева: „В тон с посланието на тазгодишното издание на фестивала – „В нова светлина“, в индустрията ни се наблюдава раздвижване и нова сила. В наградените кампании си личи много високо ниво, а общото между тях е, че стъпват на много силни и човешки инсайти, пречупени през хитър но ясен хумор или силна емоция, и въпреки многото труд зад тях, изглеждат направени със замах и лекота, а това е всичко към което трябва да се стремим“
Самуил Петканов: „Все по-голяма значимост на социалните кампании и проявяването на характер и смелост от някои брандове да ги адресират, да заемат позиции и да проявят характер. Поляризацията и проблемите на обществото са факт и е похвално, когато рекламодателите не влагат медийните си бюджети, за да създават реклами, в които се вижда нереалистичен, напудрен и безгрижен свят.“
Христо Пенев:“Не съм сигурен дали, съдейки по заявките на един фестивал, може генерално да се съди за тенденциите на комуникационния бизнес, защото агенциите кандидатстват с по-креативните си работи, което вероятно не отговаря на масата. На фестивала определено надделяваха дигиталните медии.“
Кое Ви изненада? Кое беше неочакваното за Вас в конкурса тази година?
Антоанета Мечанова: „Нямайки контакт с рекламната индустрия в България от дълги години, изненадата беше да видя невероятното уравновесяване с нивото на световния пазар. Надявам се да видим по-скоро повече силни идеи извън творческите конкурси, в ежедневието (това е желание не само за България…). Една от нашите най-важни отговорности като комуникатори (и не лесна за постигане) е да покажем на нашите клиенти, че една силна творческа идея, със солидна база, не е риск, а напротив - «win win situation all around».“
Боби Петров: „Исторически, нашият бранш се опитва винаги “да надгради” своите идеи, което често значи да усложним някоя кампания, защото иначе “нещо ѝ липсва”. Ние, като професионалисти, виждаме кампанията кристално чисто, но потребителите нямат тази голяма картинка. Именно тук идва проблемът – усложнявайки идеите в опит да обогатим кампанията, ние ги правим трудни за разбиране и лесни за забравяне.Все по-рядко виждам това. Тази година наистина силните идеи бяха прости, ясни, но запомнящи се. Комуникацията няма нужда от звънчета, а от розов чук, който да те удари там, където не очакваш."
Вяра Бояджиева: „Изненадаха ме проектите със социална кауза и документалния филм "The First Lap", бяха осъществени с много мисъл и чувство, без да бъдат сентиментални.“
Георги Тошев: „Емоцията, с която бяха разработени кампании и рекламни послания ме впечатли. Ефектът, който наградени кампании и реклами има върху потребителите.“
проф. д-р Николай Младенов: „Нямам база за сравнение, но се изненадах, че досега почти нищо от гледаното и слушано не бях забелязал. Едва след като ги оценявах, започнах да ги забелязвам.“
Олга Стойчева: „Извадих късмет да участвам в най-милото и уравновесено жури досега. Което мисля, че до голяма степен зададе и позитивния тон на фестивала и съм изключително щастлива и благодарна на колегите и организаторите за приятния и градивен опит.“
Самуил Петканов: „Работата на журито. Колегиална и конструктивна.“
Христо Пенев: „Аз съм за първа година на ФАРА не само като част от журито. Изненада ме на колко високо ниво бяха дискусиите като реторика и като съдържание на едно младо жури. Много ерудирани и професионални хора.“