Как изглеждат избори Есен‘24 от комуникационна гледна точка?

Димитър С. Стефанов подлага на безпощаден анализ и оценява комуникацията на основните играчи

от Redlink
Как изглеждат избори Есен‘24 от комуникационна гледна точка?

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Димитър С. Стефанов е съосновател и творчески директор на &play – творческа, консултантска и продуцентска компания. Работил е с брандове като Unilever, P&G, Kaufland, Lidl, Storytel, Audi и още.Човек с твърде много хобита и твърде малко време за тях. Писател, създател на Формула 1 подкаст, собственик на черен котарак и горд баща на най-невероятното същество на планетата поне от динозаврите насам. Като професионалист в комуникациите, той подлага на анализ и дава оценка на посланията на основните политически партии в предстоящите избори есен 2024.

В пореден предизборен сезон сме и ми се прави нещо, което открай време се каня да направя: (почти) лишен от политически пристрастия анализ и коментар на посланията и визиите, с които всяка от големите партии е избрала да се представи.

Наясно съм, че съответните творчески отдели на партиите няма как да не са се поизчерпали вече. Но въпреки това не мисля да ги жаля. А тук ще изкажа общото си граматическо възмущение, че все така не виждам никой да спазва правилата на българския език и да изпише вярно дежурния текст „Купуването и продаването на гласове са престъпления.“Де да беше това основният им проблем....

Ето кои съм маркирал:

ГЕРБ

Слоганът „Сигурност и стабилност“ идва като лирическо продължение на модерните класики „Работа, работа, работа“ и тениските с лика на Бойко Борисов и надпис „Аз вярвам само на този човек“. Самият лидер на партията се е подписал под сигурното и стабилно твърдение, което в различните си мегаборд варианти се модулира като „Стабилна България в сигурна Европа“ и т.н.

Рискът на такова генерично послание е да звучи познато и изтъркано. И е точно такова, с най-скорошна предишна употреба през 2022 от ДПС. За тогавашните избори Движението за права и свободи го използва във вариант „С ДПС сигурност и стабилност!“ (навсякъде запазвам оригиналните правопис и пунктуация.

Та въпреки категоричното ръкописно „Аз гарантирам!“ (добре, началник ), и слоганът, и визиите ми скучнеят, дори без да ги съдим за плагиатство. Визуално погледнато – наличието на ръчно положен текст и подпис е so two thousand and lame, а ако ти се налага да слагаш stroke на основния си шрифт в заглавието, значи си го разположил на тъпо, нечетимо място.
Оценка: 1/5

ПП-ДБ

Тук в името на обективността трябва да отчета, че двете основни партии в тази коалиция провеждат и индивидуални комуникационни кампании. Но накрая ще им дам обща оценка, също както ще получат и общ резултат от вота.

Да, България има вероятно най-скучното от всички предизборни послания: „За просперираща и конкурентна България!“ Опитът за вълнуващ патос с удивителния знак накрая не е достатъчен. Прилагателните са дълги, тромави и абсолютно незапомнящи се. Бас ловя, че ако хванете произволен член на ДБ и го попитате „какъв ви беше слоганът тая есен?“, няма да успее да назове за каква точно България ще се бори.

Продължаваме Промяната, от друга страна, ме разцепват с оригиналност. Личи си, че е имало мисъл в създаването на кампанийните послания, защото основното/инфинитивът гласи „Да се погрижим за България“, но има вариации по различните основни за партията теми на действие. Лошото идва именно там.

Защото, докато „Да се погрижим за България“ да не звучи зле, вижте какво се случва в примера, който съм извадил. „Ще се погрижим за младите семейства“ има много, как да го кажа, сицилиански вайб. По-дългата му версия „Да се погрижим младите семейства да останат в България“, в тази светлина, не е особено по-обнадеждаващо Давам им бонус точка за факта, че са използвали шрифт, който не крещи изцяло в All Caps, с българска кирилица е и не е системен.
Генерално, след фарса с „Какъв искате да бъде вашият премиер?“ от миналата кампания, това не се качва много по-високо.

️Оценка: 1/5

Възраждане

Кампанията на Възраждане е пример за това как да си уцелиш таргета (даже не само настоящата, а както е видно от резултатите им – и предишните поне две). Този път от партията залагат на гръмкото „Стига Експерименти! Време е за Възраждане!“ и дори само заради наличието на удивителни знаци те вече са в правилния tone of voice за избирателите си.

Лидерът КК???? има най-запомнящата се от предизборните снимки заради позата, с която подчертава готовността си да сложи край на експериментите, за които говорят съпартийците му. И макар че е изрязана и поставена на билборд от дизайнер с не повече от 5 часа общо във Photoshop, си върши работата, за която е предназначена.

️Оценка: 2/5

БСП

Ако ставаше дума за предната кампания, думите, с които червената партия бе избрала да се представи, бяха добре подбрани. „Достоен живот в справедлива държава!“, въпреки излишната заповедност заради удивителния, назоваваше неща, които хората реално биха искали.

За съжаление на Столетницата обаче, настоящата им кампания е обречена и комуникационно да остане незапомняща се. „Време е за решения“ звучи като предложение за слоган, което бих убил на първия рунд разказване на идеи с коментара „прекалено изтъркано, прекалено генерично и неконкретно“. Визията в комбинация с раздрънкана железница (явно в сантиментално черно-бяло от носталгия по клипа с трамвая, Станишев и Стефан Данаилов) на мен ми говори точно за архаичните решения, които бихме получили от тази партия. Мързелив избор на шрифт. Крайно време им е да решат дали искат да са за младите, или за старите, защото в противен случай няма да спрат да се лутат.

️Оценка: 1/5


ИТН

Ох. Като за хора, имащи се за едни от най-умните в държавата, сценаристите на Слави са доста слаби писачи (гледам към теб, оригиналний творецо с огромни тиражи Сиромахов). Как така „Логичният избор“? Въпреки, че са намерили вероятно единствения кадър, на който лидерът на партията им не гледа убийствено намръщено, пак срещам трудности да повярвам, че това е логичен избор. И нека най-после поговорим за шрифта в логото на партията, който очевидно цели да напомни царствен печат от вероятно Шишмановата династия. Но всъщност влиза в територията, която доскоро смятахме за ексклузивно запазена единствено за погребални агенции и квартални кръчми.

️Оценка: 0/5

ДПС

Тук съм малко объркан. Обърнах интернета да търся билбордове или поне някой плакат на ДПС 2.0, но дори когато търся Ново начало, ме препраща във фейсбук профила на OG ДПС. А оттам, повярвайте ми, ви посреща вече най-впечатляващата поза на партиен лидер. Господин „Разпределям порциите ” е в нехарактерна комбинация от долепени нагоре длани и нещо, което в моите очи изглежда единствено като умолителен поглед. „Моля ви, гласувайте, че майката си е…“ Послание или опит за такова няма, но подозирам, че ситуацията не е същата по градовете и селата – не съм минавал скоро през традиционно силен за партията район, за да се уверя, така че отчаяно търся слогана им. Липсва ми обичайният им гръмък призив към електората. Свалям оценката.



Другият господин „Не, не, АЗ разпределям порциите ” тръгва по очакван комуникационен път. Малкото предизборни визии, на които успях да попадна, лаконично съобщават „Време е за Ново начало!“. Разбира се, че с удивителен знак. Трябва да го забранят за употреба от партии.

И двете ДПС-та (ДПС-а? ДПС-и?) използват добре познатия светлосин цвят и това ме навежда на друга мисъл. Ако махнем логата от техните визии, замъглим лицата на кандидатите и ги наложим до тези на ГЕРБ, разликата ще е нулева. Което отваря темата как надали има партия с визуална идентичност в истинския смисъл на думата (предполагам, изключението биха били ПП и ДБ, но техните пък не са добри).

️Оценка: 0/5 и 0/5 за всяко ДПС съответно

ПП МЕЧ

Стигаме до любимите ми заявки в категория „Даъл‘ ще миньем“ – тези на Меч и Величие. И о, да, тук има толкова много за разопаковане, както е актуалният израз в TikTok, че нямам търпение.

Умишлено оставям хедлайна за десерт и започвам от логото на Сървайвър. Нека да го разделим на три слоя: външен – футболна емблема, в която се обяснява абревиатурата МЕЧ; вътрешен горен – два положени един върху друг меча с дразнещ 3D ефект; вътрешен долен и мой фаворит – ясно препращащ към ханските монограми от средновековието. Обърнете им специално внимание, защото да, те съдържат инициалите РВ. Колко трябва да се вземеш насериозно, за да си поръчаш някой да ти направи хански монограм? Не знам дали дори Боян Расате в силните си години (каквото и да значи това) си е позволявал подобно нещо.

Прескачаме отляво, където уверено и леко лошо ни гледа самият ювиги, който все пак е счел за нужно освен да изпише името си, да добави пояснението „Председател на ПП МЕЧ“, за всеки случай, де, да не го объркаме с другата му титла Канасубиги на всички българи.

И накрая стигаме до заплахата, защото как иначе да разчета това заглавие, „МЕЧ или мафията?“. Това модерното „Свобода или смърт“ ли трябва да е? Или по-скоро ти казва какво те очаква, ако не гласуваш за партията – „ще ти пратим мафията“? Вие преценете.

️Оценка: 0/5. Казах!

Величие

За мен комуникацията на тази партия трябва да се гледа като учебник по история. От онези, неодобрени от Министерството на образованието, алтернативни учебници със съмнителни източници и насоченост.

Тази година от Величие са спестили пари от графичен дизайн (несъмнено за да ги вложат в другото ключово начинание край Ветрино) и са заложили на AI-генерирани изображения в комуникацията си. Изключително оригиналният похват е split screen сравнение между България „при управляващите досега“ – есенна, изсъхнала студена картина на изсечени дървета (но пък и ветрогенератори, така че поне в тази антиутопия отнякъде сме взели пари да построим много такива), срещу пасторална и тиха идилия с овчици и произволно ято прелетни птици над зелените тучни поля на майка България. Именно от тази хубава страна на картинката виждаме и невероятното лого феникс на партията. Това обаче задава въпроса – а защо от страната на „При управляващите досега“ се мъдри сайтът на Величие? Може би все пак е бил нужен дизайнер, не знам.

Оценка: 1/5 за иновативния подход да се ползва Midjourney