най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Тази година се излъчи десетият сезон на музикалното риалити „Като две капки вода“ и в своя юбилеен сезон то е любимото предаване на българската телевизионна аудитория. Историята му през последните десет сезона показва впечатляващ възходящ тренд. Два фактора следва да бъдат отчетени при анализа на тези резултати – първо, че преди три години беше унифицирана пипълметричната система за измерване на данни за телевизионни аудитории и целият пазар разчита само на данните на ГАРБ, второ че най-високите рейтинги на „Като две капки вода“ през пролетта на 2019 година съвпадат с локдауна и периода на рекордна гледаемост за България изобщо. Толкова по-забележителен е фактът, че и тази година предаването има много високи резултати, без никакви мерки, които да задържат хората пред телевизора.
Последният сезон показва интересно развитие на рейтингите – обратно на обичайната телевизионна логика първият епизод на предаването има по-нисък рейтинг от средния. Това се дължи на странното решение на двете големи телевизии бТВ и Нова да излъчат в един и същи ден и часови пояс старта на двете си водещи музикални риалити формата – „Гласът на България“ и „Като две капки вода“. Насочени към една и съща аудитория, предаванията в този първи ден са поделили зрителите помежду си и така „Като две капки вода“ всъщност има по-нисък резултат от средния за сезона. Много висок е делът на телевизионните зрители, избрали да гледат точно това предаване в този часови пояс – над 40%.
Миналата година делът на „Като две капки вода“ е почти същия, но все пак по-нисък, така че развитието е възходящо. Първият епизод е с по-добър резултат, като и през 2021 година интересът по време на самия сезон се е повишил и средният резултат е напълно идентичен с тазгодишния. През 2021 година последното предаване за сезона има много висок рейтинг.
Кои са конкурентите на „Като две капки вода“ в същите часове на излъчване по другите телевизии? На първо място трябва да отбележим, че сравнено с предишните сезони на предаването продължителността му е различна, то става все по-дълго, като през тази година е с около половин час повече от преди. Това се отразява на средната продължителност на гледане, която расте, но с малко. Усредняването е за всички зрители – дори тези, които са гледали само едно изпълнение или някакви минути. Основните конкуренти на „Като две капки вода“ през 2022 година са по бТВ, като тук е „България търси талант“ – само с първия си епизод и конкретно той има по-висок рейтинг от „Като две капки вода“ в същия ден, но не и спрямо средния рейтинг, посочен в таблицата. Турският сериал по бТВ също се представя добре, но той има все пак малко по-различна аудитория. На гърба на „Като две капки вода“ се пада и част от „Сървайвър“, също предаване с малко по-различен профил на аудиторията.
През миналата година като конкурент два пъти се появяват и новините на Канал 1, което е обяснимо в година и сезон с изобилие на политически кризи, противоепидемични мерки и повишен интерес към новините като цяло.
Десетгодишната история на „Като две капки вода“ е история на успех, който потвърждава няколко истини за телевизията – възможностите й да достига до огромен брой хора едновременно, лоялността на зрителите към любимите им предавания и успокоението, което носи връщането към познато съдържание отново и отново. В следващия телевизионен сезон – есента на тази година – очакваме същия формат, но не със знаменитости, а с обикновени хора. Интересно дали ще успее да продължи успеха на първообраза си.