най-четени

eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
Ново проучване установява, че над 80% от възрастните в 35 държави смятат, че измислените новини и дезинформацията са проблем в страната им, като 59% ги виждат като голям проблем. Изследователският център Pew, безпартиен мозъчен тръст в Съединените щати, също така установява, че колкото по-голяма е загрижеността относно измислените новини, толкова по-малко хора изглеждат доволни от състоянието на демокрацията в страната си. Мненията са базирани на Проучване за глобалните нагласи от пролетта на 2024 г. и проучване сред възрастни в САЩ през февруари/март 2025 г.
Доверието в медиите е критично важно за рекламодателите. Насърчаването на потребителското доверие е ключово средство за стимулиране на растежа на марката и изграждане на нейната стойност. Изследванията показват, че потребителите са по-склонни да се доверяват на рекламите в офлайн канали, като телевизията, радиото, киното, списанията и вестниците са най-доверените канали.
В момента изглежда, че все повече хора не се доверяват на това, което виждат и чуват, така че дори новините може да не са безопасно убежище за рекламодателите, особено новините и информацията, които се четат онлайн. Неотдавнашно проучване установява, че само 23% от хората биха се доверили на реклама от непозната марка в TikTok.
Какво могат да направят марките? Проучванията показват, че марките, възприемани от потребителите като най-доверените и отговорни в света, споделят три ключови фактора: честност и откритост, уважение и приобщаване и идентифициране с клиентите и грижа за тях. Марките, които развиват тези качества, са склонни да превъзхождат конкурентите си в защитата и увеличаването на стойността на марката си.
Загрижеността за фалшивите новини е еднакво висока в страните от Африка и Латинска Америка, Северна Америка и по-голямата част от Европа, с изключение на Холандия, Полша и Швеция, където само една трета или по-малко са съгласни. Изключение представлява Сингапур, където само 19% смятат фалшивите новини и дезинформацията за много голям проблем, а почти половината (49%) смятат, че това изобщо не е проблем. 51% от американците смятат измислените новини за голям проблем, като в Канада процентът спада до 43%.
В 22 от 35 анкетирани страни хората, които виждат фалшивите новини и дезинформацията като много голям проблем са по-малко склонни да кажат, че са много или донякъде доволни от начина, по който функционира тяхната демокрация. Някои от най-големите разлики се наблюдават в Европа - например само 15% от гърците, които са силно притеснени от фалшивите новини, смятат, че демокрацията им функционира добре.