Две е повече от едно. А сега накъде? Част 2-ра

Новите творчески директори на Ogilvy: 10 въпроса от Иван към Ива

от Redlink
Две е повече от едно. А сега накъде? Част 2-ра

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Ивелина Гичева-Николова и Иван Хадживеликов имат общо над 30 години опит в рекламни агенции, като последните три години Ива и Иван бяха творческото ядро на Tribal Worldwide Sofia. От началото на ноември двамата са новите творчески директори на Ogilvy, търсейки разгръщане на потенциала на работата и идеите си. Ива и Иван си поговориха дълго и интересно за плановете си, състоянието на бранша и по няколко начина отговориха на въпроса „а сега накъде?“.
Ето какво попита Иван Ива и какво отговори тя.

Защо идването ни в Огилви е новина? Какво толкова?
Първо, защото е смела стъпка. Във време, в което всички са се свили на кълбо и чакат бурята да премине, Ogilvy избраха не да чакат, а да действат. Колкото и да ни е страх, колкото и да е несигурно, по-добре е да действаш, а не да се оставяш на произвола на събитията. Второ, новина е, защото сме не един, а тандем от двама криейтив директори. Това е различен модел, в който няма култ към личността на един човек, няма водещо лице, а постоянен коректив, постоянно сверяване на часовниците, постоянно “бутане” напред. И трето, защото всяка промяна в толкова успешна група като Ogilvy е новина.

Какво най-много ти липсва през 2020 г.?
Липсва ми усещането за спокойствие и контрол. Като класически хипохондрик в момента се страхувам от всички и всичко. Гледам на кръв хората, които пазаруват в магазина и не спазват дистанция, а всеки с маска под носа предизвиква чувство на агресия. Цялото това неспокойствие ми влияе много лошо. Надявам се някога отново да можем да се прегърнем с приятелите си, когато се видим, да седим на дълъг брейнсторминг, излегнати на удобни дивани, вместо да трием всичко с мокра кърпа.

Жертва ли е комуникационният бизнес по света и у нас на предразсъдъци, стереотипи, политика?
По много от всичко това. На първо място масово в агенциите се робува на стеретотипа какво прави една агенция. И още по-лошо “как се прави” това или онова. Вместо да се използва потенциала на хората. Това, което истински ги пали. Светът е широк и твърде малко в него е реклама, за да й робуваш. Продаваме се като креативни. Защо тогава продаваме все един и същи модел, все една и съща структура, един и същи тип услуги.

Какъв тип клиенти намираме за истинско предизвикателство?
Ако имаш предвид добрия смисъл на думата предизвикателство – такива, които не само познават бизнеса си, но и знаят какво искат да кажат за него. Такива, които не приемат агенцията си като вендинг машина – пускам парите и чакам да ми изплюят продукта, а са готови да работят заедно с нас. Комуникацията е разговор, а в него трябва да участват поне двама.

Казват, че брандовете трябва да поемат повече отговорност в “новата реалност”. Как я виждаш ти и какво можем с теб да предложим в тази посока?
Ние повтаряме това от години. “Новата реалност” изобщо не е нова и чука на вратата отдавна. Няма как да искаш ръст на всяка цена, всяка година, и да очакваш балона да не гръмне.

Какво прави един Group Creative Director смислен?
Тепърва смятам да разбера.

Какво последно ти препоръчах? А ти на мен?
Сигурно някой сериал. Аз буквално паднах на колене и те помолих да гледаш The Marvelous Mrs.Maisel. Ти със сигурност си ми препоръчал нещо английско и с много музика вътре.

Ogilvy е голяма хапка. На какво сме готови?
Готови сме отново да намерим радост в работата си.

Светът се затваря. Какво може да направи родният комуникационен бизнес по този повод?
Не знам дали светът се затваря, но виждам, че много хора започват да се “отварят” към нови начини за прекарване на свободното им време. Виждам все повече хора в планината. Хора, които само до преди няколко месеца не са стъпвали извън Витошка, сега са по пътеките на Витоша всеки уикенд. А вярвам, че колкото повече време, прекарваш в природата, толкова повече възпитаваш в себе си отговорно отношение към нея. Това за мен е най-важната тема в момента. И с всички безчинства, които се случват, надявам се, че повече брандове ще се престрашат да подкрепят истински каузи, които наистина правят промяна. А не малки, спорадични CSR акцийки, които седят добре само на кейс.

Има ли съвършена идея?
Това ми напомня за разликата между мен и теб. Ти обичаш да изпипваш до последен детайл, за да бъде съвършено. За мен по-важен е тайминга. За мен съвършенната идея е реализираната. Дори и да не се получи, поне ще научиш нещо от нея.

Вижте какво отговаря Иван на въпросите на Ива