Телевизия на средната класа в България

Какво гледат хората с висше образование и с доход над средния? Различават ли се предпочитанията им от тези на стандартните таргет групи?

Текст: Елица Павлович; Радостина Лилова от Redlink
Телевизия на средната класа в България

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Дефиницията за таргет група в телевизия обикновено е свързана с възраст – най-популярните сегменти са 18-49 или 25-54 години – или с пол и местоживеене. По-тясното таргетиране е свързано с намаляване на бройката хора от даден вид, представени в панела на пипълметричната агенция, а оттам и с възможни неточности в данните. Освен това повечето таргет групи, заложени в брифовете или маркетинговите планове на компаниите, също са дефинирани по възраст, местоживеене и пол.

Разгледахме поведението на телевизионните зрители от средната класа в България, като дефинирахме таргет групите по образование и доход. Данните от панела на ГАРБ са национално представителни и според тях с висше образование са малко над една четвърт от хората, а с над средния за страната доход 47%. За среден доход приемаме средномесечния осигурителен доход на НОИ, който през изминалите месеци на 2020 година е малко над 1000 лева. Хората с личен доход хиляда или повече лева могат да бъдат наречени условно българската „средна класа“. Тези, които имат едновременно висше образование и над среден доход са по-малко, едва 15%.

Като предпочитани часове в денонощието и трите сегмента се различават от общата гледаемост за всички хора 4+ години, като висшистите са най-активни ТВ зрители, докато другите два сегмента имат по-висока гледаемост вечер, при хората с над среден доход в късния прайм тайм.

И за трите сегмента бТВ е водеща телевизия като продължителност на гледане на ден. Причината най-вероятно е в новините, като централните новини на бТВ са предпочитани пред тези на Нова. Нова телевизия е на второ място като продължителност на телевизионното време, следвана от БНТ. Подреждането от трето място надолу е различно за трите сегмента според индивидуалните им предпочитания. За хората с висше образование, които са и най-запалени ТВ зрители, на четвърто място е Канал 3. Очевидно тази таргет група разчита до голяма степен на телевизията за информация и новини.

Интересът на хората с висше образование към телевизията се потвърждава и от сравнението в средните минути гледаемост. За висшистите среднодневното телевизионно време е по-високо от това за цялото население 4+. Обяснението е може би в това, че сред тези хора има и по-възрастни, и пенсионери, които традиционно гледат много телевизия и така увеличават средното време за тази група. При всички сегменти се наблюдава малко по-висока гледаемост през уикенда, без особени девиации по дни.

Топ програмите на трите сегмента се различават от традиционната класация за 25-54 годишните, както и за 18-49 годишните, за които Нова телевизия е водеща като избор на програми. Основните разлики са две – по-равномерно разпределение между програмите на двете конкурентни телевизии Нова и бТВ и заглавия от БНТ извън спортните, които обикновено влизат в Топ 25 класацията.

За хората с висше образование вечерните новини по бТВ са основното предаване и то води с рейтинг, видимо по-висок от този на следващото – турския сериал в прайм тайм, също по бТВ. Сред топ предаванията за тази група са новините на Нова, на БНТ, както и публицистични предавания и Панорама.

Хората с над средни доходи също гледат най-вече новини, като тук резултатите между централните емисии на бТВ и Нова са близки. Извън това предаванията на Нова телевизия имат превес. Топ предаванията на групата с висше образование и над средни доходи е микс от другите две, като тук най-гледан е сериалът Откраднат живот, следван от новините на бТВ. Класацията с предпочитаните предавания не крие изненади, може би с изключение на високия рейтинг на предаването „Последният печели“ по БНТ.