А сега накъде – пътуванията след кризата

Пътешествията са хоби, което кризата постави на пауза. Какво ще се случи след нея?

от Redlink
А сега накъде – пътуванията след кризата

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Пътуванията гарантиращи сигурност, повече емоции и по-малко стрес, имат най-големи перспективи за развитие след кризата.
От виртуални разходки сред културните паметници на ЮНЕСКО до преяждане с шоколад в Hotella Nutella – изборът на туристите става все по-голям.
Нестандартните дестинации и креативните идеи в туризма имат реален шанс да оцелеят и да се развиват и след кризата, особено тези, свързани с по-малко контакти с хора и повече положителни емоции.

В наскоро публикуваната ревизирана версия на доклада си „Future 100 - 2020”, Wunderman Thompson запазват очакванията си темите за сигурността, преживяванията и обещанията за намаляване на стреса да останат водещи в избора на туристите.
Интелигентен туризъм
Изразът „интелигентен туризъм“ е на Симоне Вентурини, заместник кмет на Венеция, една от многото популярни туристически дестинации, за които кризата внезапно се оказа благословия. Освободени от наплива на туристически лодки и гондоли, каналите на Венеция осъмнаха бистри, чисти и с риба. Сега общината мисли как да въведе мерки, които поне отчасти да запазят това състояние на града.
Притесненията около опазването на културното наследство и намаляване на последствията от туристическите набези не са нови – един от първите видими сигнали беше преместването на надписа I Amsterdam в по-малко популярна зона в града през декември 2018 година.
Най-мащабното решение в тази посока е на ЮНЕСКО с кампанията #ShareOurHertitage или #СподелетеНашетоНаследство, която насърчава използването на дигитални технологии за разглеждане на обекти, които са световно културно наследство. Намерението на ЮНЕСКО е да запази инициативата дългосрочно, за да намали трафика към тези уязвими места и да развие уменията до тях да се пътува повече с въображението, отколкото в пространството.
Една нощ, но каква
Тематичните хотели, които предлагат емоционални преживявания наред с преспиване, вероятно ще запазят привлекателността си, тъй като се вписват в концепцията за кратко пътуване, предлагащо незабравимо приключение. Идеята е феновете на марки, сериали, художници и изкуство да прекарат една нощ „в компанията“ на своя кумир. След „стаята на Ван Гог“ на Airbnb, на дневен ред са хотелът „Тако Бел“, апартамент в тематиката на филма „Елф“, къщата на семейство Адамс, пресъздадена от Booking.com и още в този дух. За марките се отваря нова посока на комуникация – преживяване с преспиване и, например,в случая с Hotella Nutella – незабравима закуска със сериозно преяждане. У нас тези идеи още нямат аналог, извън комплексите с винарна и дегустации, но всичко е въпрос на време и бюджет.
Предпазени от всичко
Идеята да се търсят места за почивка, които приличат на бункери или на откъснати от цивилизацията убежища може да звучи пресилено, но всъщност е толкова популярна, че лично министърът на туризма на Обединеното кралство Найджъл Хъделстон беше принуден да я коментира. Според него рекламирането и предлагането на подобни „свободни от вирус“ или идеални за „самоизолация“ убежища е „безотговорно и опасно“. Става въпрос за места, приспособени за дълго оцеляване с пълно пречистване на въздуха, звукоизолация и най-високо ниво на сигурност.
Извън тези параноични оферти, засилените мерки за хигиена и безопасност са факт на много места и със сигурност ще останат важен фактор при избора на туристите. Хотелите „Хилтън“ стартират този месец програмата CleanStay съвместно с производителя на битова химия RB и клиниката „Майо“ като консултант. Целта е да се осигурят най-високи стандарти за почистване на стаите и общите части в над 6 100 хотела от веригата.
Научен туризъм
Идеята туристите да са не просто посетители, а активни изследователи и защитници на природните обекти, които посещават, е все още малко популярна, но с голямо бъдеще. Засега подобни експедиции се организират до Антарктида – „Антарктически сабатикъл“ на Airbnb и Северния полюс – на Luxury Action, рекламирани по CNN, като цените им са шест цифрени и определено са в сегмента на луксозния туризъм. Срещу тази внушителна сума участниците получават инструктаж и оборудване, които им позволяват да вземат проби от ледници, да наблюдават живота на моржовете и изобщо да се чувстват пълноправни участници в научна експедиция. Потенциалът на подобни пътувания е ограничен, но пък ползата от тях е видима, дори само като начин да се развива алтернативно финансиране на научните експедиции и изследвания. Имайки предвид бюджета на БАН, схемата определено заслужава обмисляне.
Бавно пътуване
Мантрата за „намаляване на стреса“ и „умствено здраве“ става все по-неделима част от живота на градския човек, особено след кризата, която допълнително повиши нивата на тревожност. Продължителното спокойно пътуване е истинска панацея. В Европа фокусът е върху пътуванията с влак като спокойна, сигурна и луксозна алтернатива на авиотранспорта. Ретро очарованието на железопътния транспорт е особено любимо на модната индустрия и широко експлоатирано – като се започне от пътуванията с влак между модните столици на моделите – Еди Кембъл и Адвоа Абоа например - отразено в пресата и Instagram,и се завърши с шоуто на Chanel в пространство, имитиращо ретро ж.п. гара. Тук БДЖ очевидно са светлинни години назад, така че почитателите на пътуването с влак ще трябва да се ориентират към европейски маршрути.
Градове в поддържаща роля
Идеалният ориентир тук е списъкът с европейските столици на културата от последните десетилетия. Политиката на Европейската комисия е по тази програма да се насърчават по-непознати или по-слабо развити градове в Европа. Извън годината, в която са избрани за столици, те са почти винаги „второстепенни“ в списъците на туристите. Какво стои зад това – по-малко туристи, спокойствие, добра храна, автентична атмосфера, симпатични хора, изобщо все хубави неща. Нищо чудно, че „второстепенните“ градове все повече се превръщат в първи избор на дестинация. Интересът към Порто, Севиля, Антверпен, Гент, Хамбург расте прогресивно, за което не малка заслуга имат полетите на евтините авиокомпании. Липсата на тълпи и по-приличните цени със сигурност ще са още по-важен фактор след кризата.
СПА на трета степен
СПА хотелите не са нищо ново за българина, но критериите за това какво се изисква за пълен релакс стават все по-високи. Сертификатите на WELL Building Institute покриват седем критерия – въздух, вода, храна, светлина, фитнес, комфорт и състояние на ума. Тези стандарти са въведени в петдесет и осем страни и е въпрос на време да стигнат до България. Кризата особено много изостри изискванията и представите за комфортна и безопасна почивка, така че бизнесът също ще трябва да се съобрази с по-високи стандарти за лукс и безопасност.
Не на последно място трябва да се има предвид, че пътуването е хоби, а след кризата хората възнамеряват да харчат по-малко – всеки трети запитан твърди, че ще намали месечните си разходи за удоволствия (по данни на Global Web Index). За хобита се харчи най-много и респективно от тях може да се спести най-много. По време на карантината любителите на ресторанти са започнали да готвят повече, ходещите на кино са гледали повече филми у дома, а ходещите на фитнес са правили упражнения вкъщи, като голяма част заявяват намерение да продължат с тези навици и да ограничат активностите извън дома. Пътуващите хора са останали вкъщи без реална алтернатива. Те просто чакат да започнат да пътуват отново. Въпросът е – накъде?