най-четени
eксклузивни анализи
пийпълметрични данни
детайлни селекции
помагате на една нова медиа
След необичайните данни през седмица 37, в която резултатите от 2019 година във вечерните часове бяха по-високи от тазгодишните, между 14 и 20 септември нещата се връщат по местата си. Гледаемостта в седмица 38 е по-висока от миналогодишната, но със съвсем малко, тъй като навлизаме в активния есенен телевизионен сезон и вечерните часове във всички дни са запълнени с високо рейтингови програми. В класацията на топ програмите прави впечатление, че за първи път от много седмици насам новинарските емисии дори не присъстват на първите десет места. Риалити форматите и сериалите са заели изцяло първите позиции.
На челните две места с много близки резултати са „Игри на волята“ и „Фермата“, които още със старта си се очертаха като фаворити на зрителите и вероятно ще останат лидери и в предстоящите седмици. Силните филмови заглавия през уикенда се конкурират с родните продукции. Много висок рейтинг има предаването „Папараци – ново20!“, с нова водеща и формат, докато промените във вечерното шоу на Николаос Цитиридис изглежда са по-безинтересни на зрителите. Макар и в долната част на класацията, новините продължават да са добре представени с високи рейтинги и в двете най-гледани телевизии.
Изпращаме едно силно политизирано лято. Ето защо решихме да разгледаме по-подробно динамиката на публицистичните предавания по трите национални телевизии, както и някои от кабелните телевизии, където също има не малко подобни програми. Разбира се най-гледани са предаванията на националните телевизии. Прави впечатление, че зрителите гледат по-скоро предавания, а не журналисти, като известни от близкото минало имена като Георги Коритаров или Милена Милотинова имат изключително скромна аудитория в кабелните телевизии и изглежда не са успели да привлекат зрители само с популярността си в професията. Същото се отнася и до популярни в медийното пространство лица като Росен Петров или Ивайло Цветков-Нойзи, които не успяват да увеличат лоялната си аудитория с предаванията, които правят.
Публицистичните предавания на бТВ са добре познати на зрителите, като бТВ Репортерите е най-популярното сред тях. Тази година по време на карантината и в началото на лятото има две прекъсвания, но от юли насам рейтингите му са стабилни. Предаването на Карбовски е имало по-кратка ваканция от миналогодишната, но средният му рейтинг намалява. 120 минути задържат интереса на нивата от миналата година, а Лице в лице е останало в ефир това лято, вероятно заради политическата ситуация.
Ефирът на Нова е по-динамичен – Неделята на Нова е предаване от миналия есенен сезон, а Плюс-Минус спря това лято. Трите публицистични предавания на Нова телевизия не са почивали това лято, като Неделята на Нова има по-високи рейтинги през август, отколкото през юли, Ничия земя също задържа зрителския интерес цяло лято. Рейтингите на Темата на Нова намаляват, предстои да видим дали през есента интересът към предаването ще се увеличи.
Не е изненада, че предаванията на БНТ имат най-ниски средни рейтинги сред националните телевизии. Три от четирите най-гледани предавания са били в лятна ваканция, само „Още от деня“ е излъчвано без прекъсване. Това е добър пример за липсата на гъвкавост в политиката на програмиране на националната телевизия. Например предаването „Панорама“ има рекордно високи рейтинги през пролетта, така че изглежда логично да се продължи успеха му с излъчвания без прекъсване. Това, очевидно, не се е случило. След завръщането си в ефир през септември все още никое от предаванията не успява да достигне рейтингите от преди ваканцията.
Канал 3 има повече публицистични предавания от всяка от националните телевизии. Сред тях най-добри резултати има „Офанзива“. Разбира се, рейтингите са много по-ниски от тези в националните телевизии (скалата в таблицата също е по-ниска). Предаването на Любо Огнянов разчита на интересни гости и според това е и рейтингът му. Голяма динамика има и в резултатите на Беновска пита. Като цяло март е особено успешен за Канал 3 по отношение на публицистиката. И тук прави впечатление, че през август има по-високи рейтинги от юли, което се обяснява с политическата ситуация. Извън графиките остават по-малко популярните предавания като Имате думата с Александър Владимиров, което не се излъчва от юли месец, Всичко коз, спряно през миналия есенен сезон и Денят на живо с Неделина Анева, със стабилни резултати.
Телевизия Европа също залага сериозно на публицистиката, като тази година са се появили две нови предавания – Дискурси с Ивайло Цветков – Нойзи, със своя малка, но стабилна аудитория, Европа сутрин, за което вече е ставало въпрос в предишните седмични справки като предпочитан от софиянци сутрешен блок. Европейски хроники с Деница Гацинска – предаване за теми, свързани с ЕС, което постепенно набира популярност и Ексклузивно на Ани Балджиян с много добър старт през септември. Добри резултати през септември показва и предаването Реакция с Димитър Стоянов, докато Свободна зона с Георги Коритаров е било с най-добри рейтинги през април и май, а На фокус е свалено от ефир през лятото.
Бългерия он ер също отделя достатъчно време за публицистични теми. Най-популярно е предаването на Росен Петров Операция История, макар резултатите му да са по-ниски от тези в конкурентните телевизии. Подобни резултати има предаването Директно. Брюксел 1 с Милена Милотинова има малко, но верни зрители.