Седмица 41 – поглед отблизо към игрите и сериалите

Какъв е профилът на зрителите, които гледат най-популярните игри и сериали и защо това е важно при медийното планиране.

Текст: Елица Павлович; Радостина Лилова от Redlink
Седмица 41 – поглед отблизо към игрите и сериалите

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Седмицата между 5 и 11 октомври отново се връща към устойчивата тенденция рейтингите през 2020 да са по-високи от тези през съответната седмица на миналата година.

Топ програмите за седмицата не изненадват с нови заглавия. Това, което впечатлява е, че първите седем-осем позиции са с почти еднакви рейтинги, тоест интересът към всички предавания е много голям, а разликите са от порядъка на стотни от рейтинг точката. Това е знак, че есенният сезон на двете национални телевизии е вече в апогея си, зрителите трайно следят риалити форматите и сериалите.

Близък поглед към аудиторията на телевизионните игри, сериали и вечерните шоу програми разкрива предпочитанията на различните групи зрители. Анализът е на база предпочитание (в проценти) – колко повече дадената група зрители гледа даденото предаване сравнено с базовата група 4+ години.

Телевизионните състезателни риалити формати „Фермата“ и „Игри на волята“ са фаворити на зрителите като рейтинги (гледаемост), но с отчетливи разлики в предпочитанията. „Игри на волята“ се харесва повече на по-младите зрители, в големите градове и на хора с по-високи доходи. „Фермата“, на свой ред, се гледа от по-възрастна аудитория, с превес на жените. Интересна е аудиторията на „Последният печели“. От трите ТВ игри само тази има предпочитание от над 100% сред мъжете, като особено голям е интересът у възрастните и хората с ниски доходи – обяснимо за игра с пряка препратка към печалби в заглавието. Интересен елемент тук е високият процент предпочитание сред хората с висше образование – обяснението може би е в познавателния характер на предаването, спокойния тон на водещия и участниците и слабо използвания в медиите, позитивен образ на Орлин Горанов.

Българските сериали са харесвани основно от хората в активна възраст, с по-високи доходи. Интересен факт е, че възрастните тук нямат високи проценти на предпочитание – възможното обяснение е, че те предпочитат турския сериал в прайм тайма на бТВ. Тук интересен е профилът на аудиторията на новия сериал „Брат“, който се гледа най-много от софиянци и по-млади хора. „Откраднат живот“ е фаворит на висшистите над 45 години.

Сред вечерните шоу програми шоуто на Николаос Цитиридис е с най-високи рейтинги, но по предпочитания се различава от конкурентите си. Сред зрителите му преобладават жени от по-малки населени места. Фаворит на възрастните е шоуто на Слави Трифонов, с изключително високо предпочитание след хората 60+ и, съответно, жители на селата, с по-ниски от средните доходи. „Събота вечер с Митко Павлов“ изглежда е любимото вечерно шоу на софиянци с висше образование, като отново преобладават зрители на възраст над 60 години.

В заключение можем да кажем, че високо рейтинговите предавания и сериали се гледат масово, от зрители на всяка възраст и социален статус, но подробната сегментация на аудиторията позволява по-прецизно таргетиране, особено ако комуникацията е по-продължителна и марката иска зрителите да я видят в предаване, което в най-голяма степен възприемат като „свое“.