Седмица 13 – малко подобрение

Топ програмите нямат изненади, като на първите две места са най-любимите за сезона развлекателни предавания

Текст: Елица Павлович; Петя Розева от Redlink
Седмица 13 – малко подобрение

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Средноседмичните рейтинги в периода 28 март – 3 април се повишават малко, но остават все така под нивата от миналата година.

Топ програмите нямат изненади, като на първите две места са най-любимите за сезона развлекателни предавания – „България търси талант“ и „Като две капки вода“ с абсолютно идентичен рейтинг. Второто предаване е любимото на зрителите на възраст между 18 и 49 години.

Интересно е да се проследи промяната в предпочитанията спрямо същата седмица от миналата година. „Като две капки вода“ и тогава е топ предаване, като рейтингът му е почти същия, тоест много висок. Има известни разлики в програмните схеми на двете телевизии, но и Нова телевизия и бТВ си поделят еднакъв брой предавания сред първите 25, като видими разлики в рейтингите има например при „Шоуто на Николаос Цитиридис“, който има по-голям успех тази година, докато новините на Нова телевизия имат по-нисък рейтинг от миналогодишния. Като цяло по-ниската гледаемост тази година е видна по-скоро във втората част на класацията, където миналата година има предавания с по-висок рейтинг.

При публицистичните предавания продължава тенденцията за намаляващ интерес. „Защо, господин министър?“ остава на първо място, но предаването се излъчва непосредствено след централната емисия новини и това обяснява високия рейтинг, характерен за този часови пояс. Най-гледаният брой на „Лице в лице“ е на 31 март с гости проф. Димитър Иванов и министъра на културата Атанас Атанасов, които са обсъждали плана за устойчивост. Въпреки това рейтингът на предаванията средно за месеца не се увеличава значително и остава под средния от началото на годината. На фона на нестабилната икономическа ситуация и тревожните международни новини, намаляващият интерес към новинарски и публицистични предавания показва умора у зрителите и желание да се редуцират нивата на стрес.

Намаляващият интерес към новинарско и публицистично съдържание се компенсира отчасти с повишен интерес към развлекателно съдържание, където се вижда възходяща тенденция в повечето предавания и сериали.