Различният „Черен Петък“

Отхвърлянето на консуматорството в новото нормално набира сила и подкрепа от брандовете

от Redlink
Различният „Черен Петък“

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

Черният Петък – периодът през годината, който предлага привидно неустоими намаления от известни марки, води до сцени на невиждана блъсканица в магазините и пик на продажбите на търговците. Тази година обаче нищо не е каквото беше досега. Включително и „Черния Петък“. Въпреки икноммическата криза се очаква потребителите във Великобитания да изхарчат над 7 милиарда евро, което макар и с 20% по-малко от миналата година и 1/3 по-малко от предвижданията преди пандемията, продължава да е значителна част от потреблението, очаквано през целия месец декември и то концентрирано само в три дни. Очакванията са голямата част от оборотите тази година да бъдат реализирани от Amazon, заради пандемията и устойчивото глобално нарастване на онлайн търговията. Американската неправителствена организация The National Financial Education Council стартира кампанията #InTheBlackFriday, целяща да предпази хората от прекомерно харчене и натрупване на дългове по време на разпродажбите. Традиционно дълговете на потребителите се увеличават заради трескавите покупки в края на ноември, затова и насред пандемията и икономическата криза предизвикана от нея, експертите на NFEC предупреждават хората да бъдат много внимателни с покупките и да ограничат натрупването на задължения по кредитните си карти. Сред съветите на експертите са определянето на бюджет за покупки за черния петък и стриктното придържане към него, както и добавяне на средствата, които биха били изхарчени за ненужни покупки, към спестяванията на домакинството.

Все повече брандове отхвърлят фиестата на консуматорството и вместо изгодни сделки предлагат социална позиция. Анти-консуматорската, анти-черен петък тенеднция бе за първи път проявена в кампанията на Patagonia „Не купувай това яке“ още през 2011, но тази година все повече и повече марки възприемат този подход и в периода на предпразничния пик на продажбите си. Изследване на компанията 5W PR показва, че 71% от милениълите биха платили повече за продукт, ако знаят, че част от средствата отиват за благотоворителност, което показва, че за около 7 милиарда евро в уикенда около черния петък, марките биха могли да създават позитивен корпоративен образ и да реализират печалби едновременно.

KOTN е базирана в Торонто, Канада модна марка, която създава дрехи устойчиво и отговорно, като работи само с малки семейни производители от Египет. За Черния Петък марката не предлага намаления, а обещава да дари печалбите си, реализирани в периода от Черния петък до Кибер Понеделника, за изграждането на основни училища в Египет, откъдето произлиза памукът за техните дрехи. KOTN вече трета година е пример за това как Черния Петък може да се използва не само за повишаване на продажбите, но и за популяризиране и подкрепа на ценностите на марката.

Купувай по-малко, изисквай повече

Това е призивът на Patagonia тази година, популяризиращ кръговата икономика и новата фаза в еволюцията на компанията, включваща четиригодишната ѝ програма за употребявани дрехи и оборудване. И тази година марката Patagonia няма да има намаления и разпродажби. Нито за Черния Петък, нито за Кибер Понеделника. Когато хората се оглеждат на сайта на марката за нови дрехи или спортно оборудване, към всеки продукт има добавен и бутон, който води до рециклирани употребявани продукти, които са на по-ниска цена. Patagonia призовава хората чрез социалните медии, сайта и магазините на марката, да преосмислят какво наистина имат нужда да купят през този период. Компанията разпространява няколко клипа, които подчертават вредното влияние на безцелното консуматорство върху планетата.

"Черния Петък не се отразява добре на планетата, защото само насърчава консуматорството, вместо хората да купуват това, от което наистина имат нужда и искат“ казва съоснователката и управляващ директор на канадската козметична марка Deciem Никола Килнер. „Истината е, че ако не би платил нормалната цена, вероятно не е нещо, от което наистина се нуждаеш“, допълва тя. Deciem бойкотира Черния Петък за втора поредна година, като затваря за този ден всичките си физически и онлайн магазини. За сметка на това компанията обявява на сайта си 23% намаление за всички свои продукти през целия месец Ноември и призовава хората да пазаруват бавно. За да ограничат ненужните покупки, от Deciem прекръстват месеца на Knowvember (игра на думи, хибрид между името на месеца – ноември и фонетично близката английска дума know – “зная") и стартират в социалните медии образователна програма за продуктите си, която да помогне на хората да изберат само това, от което наистина се нуждаят.

С промяната в поведението и начина на живот предизвикани от пандемията, 2020 е и шанс за промяна на установените традиции и преосмисляне на "Черния Петък" като нещо, от което хората и брандовете наистина се нуждаят.