EFFIE България 2020 - съветите на журито за успешни заявки

Експерти от журито отговорят на въпроси и споделят съвети за успех в онлайн семинар

от Redlink
EFFIE България 2020 - съветите на журито за успешни заявки

най-четени

Защо да се абонирам за redlink?

eксклузивни анализи

пийпълметрични данни

детайлни селекции

помагате на една нова медиа

С наближаването на крайния срок за подаване на заявките за участие във фестивала EFFIE България 2020, организаторите от БАКА публикуваха съветите на журито от проведения на 27.10.2020 онлайн семинар „Как да подготвим успешна EFFIE заявка“.
На семинара отговаряха на въпроси и споделиха своите съвети за успешни заявки дългогодишните членове на журито на конкурса Грета Колева от Proximity/BBDO Group, Иво Алтънов – Noble Graphics, Юлиан Добрев- Blue Point и Красимир Папазов- Ogilvy Group.
Всички те са единодушни в препоръката си, че заявката трябва да очертава ясно и недвусмислено контекста, в който се е случила кампанията, представяйки реалностите на пазара, средата, конкурентите, профила на потребителите и потребителското им поведение. Красимир Папазов посочва: „Всичко в заявката трябва да е логично свързано, целите да са свързани с пазарната ситуация, идеята да е свързана с инсайта и с бранда, комуникационната стратегия да е свързана с идеята, потребителя и бранда, всичко трябва да е логично и да е ясно, без да повдига въпроси и да има нужда от уточнения“. Грета Колева съветва заявката, преди да бъде подадена, да бъде прочетена от колега, който не е имал отношение към проекта, който да преразкаже какво е било предизвикателството пред марката, каква е била основната идея и какви резултати са постигнати. “Ако колегата няма въпроси, значи и журито няма да има допълнителни въпроси и кейсът е представен ясно и убедително“ - казва тя. Иво Алтънов призовава: „Бъдете откровени, автентични и се придържайте към важните неща в заявката си. Говорим за ефективност на комуникацията и това трябва да си личи и в самата заявка.“

Експертите от журито съветват да се посочват ясни, конкретни и измерими цели, а тяхното постигане да е убедително показано като пряко следствие от кампанията, изключвайки съмнения дали и други фактори не са допринесли за резултатите. „Ясно е, че резултатите са най-важни. Но се опитайте да обясните защо са важни за бизнеса на марката и дали не са повлияни и от други странични фактори“ съветва Иво Алтънов. Съветът на Юлиан Добрев е да се предоставя ясна и категорична информация, подкрепяща постигането на поставените цели. „За съжаление сме били свидетели на заявки в които посочените данни и факти не са били в подкрепа на поставените цели, изсипват се едни данни, просто защото ги има“ - казва той. Юлиан също посочва, че заявките трябва да се уповават на факти, които са от достоверни източници - данни на компанията, официални данни от публични източници или данни от изследвания. Той подчертава и че при цитиране на данни от изследвания е добре да се посочва и паспорта на изследването: кой го е провел, кога, методология, извадка, обхват, целева група.

Иво Алтънов съветва участниците в конкурса да обърнат специално внимание на предизвикателството пред марката в заявката си. „Ако то е слабо, това би повлияло на цялостното представяне, защото то задава контекста на това колко голяма всъщност е идеята ви, дали не е самоцелна и същевременно показва колко значими са всъщност постигнатите от комуникацията резултати". Юлиан Добрев посочва: “2020 е различна година, с много различни предизвикателства и вероятно ще бъдем свидетели и на различни цели през година, в която запазването на пазарен дял е голямо предизвикателство в определени категории.“ Красимир Папазов казва, че инсайта, идеята и творческата стратегия са много важни за цялостната оценка на кампанията. „Идеята не е слогана. Идеята е повратната точка в заявката, от която анализа на ситуацията се превръща в решение на проблем по начин, по който никой конкурент не би могъл да притежава. Смели оригинални идеи винаги се оценяват по-добре от стандартните творчески подходи, разбира се не сами по себе си, а ако са довели до желаните резултати. Това се доказва и от факта, че доста често наградени на EFFIE България кампании са наградени и на творчески фестивали и това не е случайно - креативността доказано се отплаща“ завършва той.
А Грета Колева съветва участниците: „Отговорете си на въпроса „Защо трябва да получи награда вашата заявка. Какво е по-различното от това, което прави конкуренцията или цялата категория. Кое е уникалното във вашия подход “. Последният съвет на Грета Колева е „ Не се страхувайте да питате: ако се колебаете в коя категория да участвате, ако имате компонент на кампанията, който е с глобален криейтив и е потенциален повод за дисквалифинакция, ако имате неяснота как да попълните заявката, попитайте БАКА / журито – ние сме на ваше разположение“.

Пълният запис на семинара „Как да подготвим успешна EFFIE заявка“ може да гледате тук.
Първият срок за подаване на заявки в EFFIE България 2020 е 13-ти ноември, като подадените до тази дата заявки ползват и допълнителна отстъпка от таксата за участие. Крайният срок за подаване на заявки е 25.11.2020. Подробна информация с правилата на конкурса, насоки за участие, срокове, форма за заявка и друга важна информация е публикувана тук